Průchodný inženýring optimalizuje vývoj a výrobu produktu

Přehled

Průchodný inženýring díky komplexnímu předání dat  

Průchodný inženýring díky komplexnímu předání dat

  • Produkty se vyvíjí s různými inženýringovými nástroji, které jsou optimalizovány pro různé úlohy. Nástroje proto hovoří vlastním jazykem, nejsou navzájem kompatibilní a lze je propojit pouze pomocí několika rozhraní.
  • Během inženýringového procesu tedy vznikají značné náklady při přenesení dat z jednoho do jiného formátu.

Použití

Rozhraní pouze v jednom směru  

Rozhraní pouze v jednom směru

Při inženýringu rozváděče není pořadí nástrojů explicitně dáno. Tak se například nejdříve vytváří schéma zapojení s příslušným nástrojem, který zahrnuje rozhraní k produktovým konfigurátorům elektronického komponentu.

Ze schématu zapojení se pak vyvozuje osazená svorkovnice, která musí být poskytnuta plánování montážní konstrukce. Montážní konstrukce pak funguje jako základ pro koncept propojení. Rozhraní pro takové inženýringové řetězce jsou již nyní k dispozici, většinou však pouze v jednom směru. Dokonce i menší změny vedou ke značné dodatečné práci. Pokud rozhraní neexistují, je nutné projektová data často obtížně konvertovat nebo dokonce přenášet manuálně. Na cestě různými inženýringovými nástroji se mohou data navíc ztratit.

Řešení

Jeden datový formát pro všechny inženýringové nástroje  

Jeden datový formát pro všechny inženýringové nástroje

S AutomationML byl vytvořen formát pro výměnu inženýringových dat založený na XML, který kombinuje jiné datové formáty. Na základě přesného popisu výrobku mohou inteligentní technické systémy samostatně identifikovat výrobní stanice, které jsou nezbytné pro výrobu výrobku.

AutomationML podporuje přístup, kdy všechny inženýringové nástroje pracují se stejnými daty. Každý nástroj přitom čte a zapisuje pouze do části, která je pro něj relevantní. Aby všechny nástroje chápaly aspekty popsané v souborech stejně, obsahuje AutomationML takzvané knihovny tříd rolí. Všechny objekty ve formátu pro výměnu dat musí odkazovat na nějakou třídu rolí, takže význam tohoto objektu je pro všechny inženýringové nástroje jednoznačný.

Zde přichází na scénu eCl@ss. Mezinárodně nadodvětvový standard výkonu a produktových dat slouží klasifikaci a jednoznačnému popisu produktů a služeb. Se svými téměř 39 000 produktovými třídami a 16 000 znaky pokrývá velkou část obchodovaného zboží a služeb. Struktury nezbytné pro zobrazení dat v nástrojích ECAD jsou definovány nezávisle na systému.

Použitím eCl@ss je možné kromě hlavních dat výrobku specifických pro CAE mimo jiné definovat i potřebné informace pro kabeláž, které jsou nezbytné pro automatické cesty vedení v rozváděči. Výrobci přístrojů tedy již nemusí podporovat mnoho různých formátů pro výměnu, aby byli schopní zobrazit svá data v příslušných cílových formátech uživatelů.

Shrnutí

Průchodný inženýring je klíčem k efektivnímu vývoji produktu. K tomu je zapotřebí spojení inženýringových nástrojů, které mohou spolupracovat prostřednictvím rozhraní a společných datových formátů a zdrojů. Využitím a kombinací takto standardizovaných formátů, jako jsou AutomationML a eCl@ss, je možné výsledek průchodného inženýringu – digitální popis produktu – použít dokonce ve výrobě.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít