Řešení pro měření proudu blesku

Přehled

Offshore větrná elektrárna při bouřce  

Škody způsobené zásahy bleskem jsou finančně náročné

  • Větrné elektrárny jsou často vystaveny zatížení způsobenému výboji blesků. Doposud bylo složité evidovat zásahy blesků a jejich sílu.
  • S kompletním řešením LM-S od společnosti Phoenix Contact lze zásahy bleskem do listů větrné elektrárny přesně měřit a analyzovat.
  • Díky souvislému dálkovému dohledu a spojení naměřených dat s provozními parametry větrné elektrárny se zlepšuje rozhodování o preventivní údržbě.

Použití

Výboje blesku vedou u větrných elektráren opakovaně k poškození listů a výpadkům elektroniky. Zásahy však většinou nelze přímo rozpoznat, příp. zachytit.

Z tohoto důvodu se důsledně vyměňují svodiče, neboť mohou odvést pouze omezený počet zásahů bleskem. Opatření, které je časově a finančně náročné. Pomocí je zde použití systému měření proudu blesku, které zachytí důležité hodnoty špičkových proudů blesku. Se získanými informacemi lze rozhodnout o potřebě kontrolních a servisních zásahů. Navíc i pojišťovny stále více požadují doklad o tom, že blesk do dané větrné elektrárny skutečně uhodil.

Řešení

Zobrazení principu použití LM-S na větrné elektrárně  

Použití LM-S na větrné elektrárně

Lightning Monitoring System LM-S od společnosti Phoenix Contact rozpozná a analyzuje všechny důležité parametry špičkových proudů blesku. Z nich lze vyvodit závěry o skutečné zátěži zařízení.

Senzory systému měření se montují na svodiče. Při zásahu blesku se díky rázovému proudu vytvoří kolem vodiče magnetické pole, které senzor zaznamená. Systém pošle naměřené hodnoty pomocí světlovodného vlákna vyhodnocovací jednotce. Ta určí pomocí získaných hodnot maximální sílu proudu blesku společně se strmostí proudu blesku, nábojem a specifickou energií.

LM-S lze do sítí připojit samostatně pomocí modemu nebo přes integrované rozhraní Ethernet. Integrace do stávajícího řídicího systému je snadno možná vyvoláním IP adres. Za účelem přímého informování provozovatele zařízení o zásahu bleskem může systém LM-S rozeslat alarm v podobě SMS. Prostřednictvím webového prohlížeče si autorizovaný personál vyvolá detailní informace o zásahu bleskem. Provozovatel včas rozpozná stav svodičů a může s předstihem naplánovat a realizovat údržbu. Dosáhnete tím cíle, kterým je stabilní provoz zařízení.

Rozvaděč LM-S  

Kompletní řešení pro měření blesku ve větrných elektrárnách

Jednoduchá integrace

Kompletní řešení dovoluje přizpůsobit systém stávající konstrukci bez velkých nákladů. Díky integrovanému napájení a přepěťové ochraně pro komunikaci je integrace skutečně snadná. Vedení k senzorům lze objednat v délkách od 10 m do 100 m. Připojovací skříň stačí pouze namontovat a zasunout do přístroje vedení pomocí připravených přívodů. Speciální nástroje nejsou zapotřebí.

Vaše výhody

  • Podrobně informující diagnostika díky okamžitému sledování detailních dat prostřednictvím měření v reálném čase
  • Užitečný podklad pro rozhodování o údržbě díky dálkovému dohledu
  • Jednoduchý datový výstup a konfigurace díky integrovanému webovému serveru
  • Napojení na standardní síťové systémy díky rozhraní RJ45

Produkty

PopisTypObj. č.
NapájeníQUINT-PS/1AC/24DC/3.52866747
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH2800618
SenzorLM-S-LS-H2800616
Instalační vedení HCS PROFINET, k dostání předem osazená od 10 m do 100 m (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/…1402190
Přepěťová ochrana ETHDT-LAN-CAT.6A2908726
Přepěťová ochrana 230 V, typ 2VAL-MS 230/1+12804429
PopisTypObj. č.
NapájeníQUINT-PS/1AC/24DC/3.5
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH
SenzorLM-S-LS-H
Instalační vedení HCS PROFINET, k dostání předem osazená od 10 m do 100 m (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/…
Přepěťová ochrana ETHDT-LAN-CAT.6A
Přepěťová ochrana 230 V, typ 2VAL-MS 230/1+1

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít