Přepěťová ochrana v tunelu Saas

Tunel Saas, Švýcarsko  

Tunel Saas, Švýcarsko

Státní silnice 28 představuje hlavní spojení s Davosem a zejména v zimě je tato silnice hojně využívána. Tunel Saas je částí projektu „Obchvat obce Saas“ a vede státní silnici pod obcí Saas v údolí Prättigau, ve Švýcarsku.

Až do výstavby tunelu byla doprava svedena na silnici procházející obcí Saas, které se nyní díky tunelu značně ulevilo od provozu.

Údaje o saaském tunelu:

 • Místo: kanton Graubünden, Švýcarsko
 • Délka: 2,58 km
 • Typ stavby: 10,0 T (hlavní tunel s obousměrným provozem, jeden jízdní pruh v každém směru, bezpečnostní chodba paralelně k hlavnímu tunelu)
 • Otevření: říjen 2011
 • Stavitel: Stavební úřad pro podzemní stavby Graubünden / Spolkový silniční úřad, Švýcarsko
 • Hustota dopravního provozu: 15 400 vozidel za den

 

Použití

Schematický nákres hlavního rozvodu v saaském tunelu  

Hlavní rozvod v tunelu Saas: 1) napájení, 2) zdroj nepřerušeného napájení, 3) řídicí jednotka

Zásobování hlavní rozvodny energií probíhá přes transformátor. Vzhledem k tomu, že přívod vedení leží mimo ochrannou oblast tunelu a vstupuje tedy do zóny ochrany před bleskem 0A, je nutné chránit napájení tunelu.

Další systémy, které musí bezproblémově fungovat i při výpadku napájení, jsou napájeny zdroji nepřerušeného napájení. Do této skupiny patří i řídicí jednotka, která v případě nutnosti řídí provoz a příslušným způsobem informuje účastníky provozu.

Technické vybavení tunelu:

 • videokamery
 • GSM antény, kabely s unikající vlnou pro rádio a mobilní telefony
 • bezpečnostní a únikové osvětlení, nouzová požární světla
 • detekce kouře, detekce požáru
 • přístroje pro měření CO a snížené viditelnosti, meteostanice
 • světelné signály, požární uzávěry

 

Řešení

Svodiče přepětí VALVETRAB compact u rozvodu zdroje nepřerušeného napájení  

Svodiče přepětí VALVETRAB compact u rozvodu zdroje nepřerušeného napájení

Stavební úřad pro podzemní stavby Graubünden používá na ochranu hlavního rozvodu v tunelu Saas svodiče blesku Typ 1 FLASHTRAB compact PLUS (FLT-CP-PLUS) od společnosti Phoenix Contact. Instaluje se přímo v hlavním rozvodu a odvádí ve škodním případě přicházející proudy blesku přímo k zemi.

Zdroje nepřerušeného napájení jsou chráněny svodiči přepětí Typ 2 VALVETRAB compact (VAL-CP). Nacházejí se přímo u vstupu vedení z tunelu do rozvodu. Jelikož každý systém je ke zdroji nepřerušeného napájení připojen vlastním přívodem, jsou i všechny přívody připojeny svodiči přepětí Typ 2.

Shrnutí

S ochranou zásobování energií se značně zvýší dostupnost tunelu. I nouzové systémy jsou díky přepěťové ochraně spolehlivě chráněny před tranzienty a podporují tím v případě nouze stejně uživatele při vlastní záchraně jako i záchranáře.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít