Bezporuchové a rychlé připojení modulů V/V

Přehled

Most Osmana Gaziho  

Nyní již otevřený most Osmana Gaziho je čtvrtým nejdelším visutým mostem na světě

  • Most Osmana Gaziho je centrálním prvkem plánované, 420 km dlouhé, dálnice mezi Istanbulem a Izmirem.
  • Signály z přibližně 4500 V/V vestavěných v mostu jsou zpracovány prostřednictvím V/V modulů ovládání S7-300/ET 200M.
  • Systémová kabeláž od společnosti Phoenix Contact bezporuchově a rychle spojuje moduly s poli.

Profil zákazníka

Projektový manažer Alper Arifoǧlu  

Projektový manažer společnosti Siemens, Alper Arifoǧlu, byl zodpovědný za výběr elektrických komponentů

Japonská skupina IHI Corporation pověřená stavbou mostu zadala dílčí balíčky úkolů subdodavatelům.

Řešení SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) pro kontrolu a řízení procesů a systém napájení mostu byly svěřeny společnosti Siemens AG.

Použití

Kontejner s rozváděči  

Modelový řez částí patra s kontejnery s rozváděči na úrovni údržby

Na severním a jižním konci mostu se nachází vždy jedna hlavní napájecí budova, v níž je umístěna síť vysokého, středního a nízkého napětí. Tyto dva subsystémy jsou navzájem redundantně propojeny, takže je zabráněno selhání systému.

Zpracování signálu probíhá na úrovni údržby mostu. Za tímto účelem jsou na této úrovni umístěny speciální kontejnery, v nichž jsou instalovány jednotlivé rozváděče. V kontejnerech se sbíhají i různá signální vedení pro záznam dat, infrastruktura mostu je totiž neustále sledována za účelem zachování její funkčnosti.

Kromě toho musí být na mostě neustále zajištěno správné osvětlení nebo signalizace pro silniční, letecký nebo lodní provoz. Signály subsystémů jsou vyhodnocovány prostřednictvím V/V modulů ovládání S7-300/ET 200M. K připojení modulů používá Siemens řešení systémové kabeláže od společnosti Phoenix Contact.

Řešení

Čelní adaptér VIP-Power  

Čelní adaptér VIP-Power k jednoduchému a rychlému připojení

S rodinou produktů VIP-Power Cabling je možné díky konceptu Plug & Play rychle a snadno spojit jednotlivé V/V moduly ovládání S7-300 prostřednictvím zásuvné svornice. Odpadá klasické, časově náročné zapojení jednotlivých vodičů a funkční V/V test, který prověřuje správné směrování signálů. Výhodou předmontovaných VIP adaptérů je mimo jiné to, že jsou po výrobním procesu podrobeny vysokonapěťovým zkouškám. Zároveň je prověřováno správné propojení vodičů mezi čelním adaptérem a konektorem řadové svornice. Díky tomu získá uživatel bezporuchové a bezpečné spojení. V kombinaci se zásuvnými dvoupatrovými svornicemi push-in mohou být 40° svěrné kroužky ovládání propojeny v konstrukční šířce pouhých 70 mm.

Dle projektového manažera, pana Alpera Arifoǧlu, přesvědčila zodpovědné osoby především úspora místa a času, která vyplývá ze systémové kabeláže v kombinaci s technikou přímé zástrčky řadové svornice. Pro velký rozváděč s rovinou propojování, jaká je nutná v této aplikaci, se zpravidla počítá s časovou náročností okolo deseti pracovních dní. Jeden pracovní den potřebují pracovníci pro mechanickou úpravu rozváděče, zatímco zbylých devět dní připadá na elektrickou instalaci komponentů a zkoušky FAT (Field Acceptance Test). „Příprava rozvádeče představovala zpočátku skutečný časový problém," říká Alper Arifoǧlu. „Díky použití systémové kabeláže však náš konstruktér rozvaděčů zkrátil instalaci elektrických komponentů na dva dny, což nám pomohlo dodržet harmonogram."

Shrnutí

Dalším kritériem rozhodnutí pro rodinu produktů VIP-Power Cabling je jednoduchá manipulace. Jsou k dispozici pouze 20 nebo 40pólové varianty, které se hodí pro veškeré V/V moduly ET 200M. Přitom je jedno, zda jde o analogický modul nebo o reléový výstupní štítek. Neboť díky velkému průřezu vodiče a konektoru řadové svornice mohou být propojeny jak malé spínací signály, tak i zatížení do 250 V AC a 6 A. Celkem bylo v projektu mostu Osmana Gaziho v Izmitu systémovou kabeláží od společnosti Phoenix Contact zapojeno 24 rozváděčů.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít