Erasmův most: spolehlivý výpočet a přenos výšky průjezdu

Přehled

Erasmův most v Rotterdamu  

Erasmův most otevřený v roce 1996 je znakem Rotterdamu

  • Kvůli přílivům a odlivům Severního moře nemůže každá loď kdykoliv projet pod Erasmovým mostem v Rotterdamu.
  • Aby bylo možné zabránit poškozením lodí a mostu, zobrazuje šest světelných panelů aktuální maximální výšku průjezdu.
  • Příslušné analogové hodnoty získávají světelné panely od malé řídicí jednotky AXC 1050 prostřednictvím rádiového systému Radioline.

Profil zákazníka

Projektový vedoucí Richard Hecker  

Richard Hecker je u společnosti ÆVO odpovědný za integraci měřicích a zobrazovacích systémů

Erasmův most spojuje centrum Rotterdamu s městskou částí Kop an Zuid. Jižní výjezd 802 m dlouhé stavby lze odklopit a umožnit tak průjezd vysokým lodím.

Maximální výška průjezdu závislá na aktuální hladině vody se posádkám lodí zobrazuje na šesti světelných panelech.

Použití

Ovládací místo Erasmova mostu  

Z ovládacího místa je řízen zvedací most a dohlížena lodní doprava

Na základě hodnot zobrazovaných na šesti světelných panelech se mohou kapitáni projíždějících lodí rozhodnout, zda pod uzavřeným mostem projedou nebo zda počkají na otevření odklápěcí části mostu.

Doposud instalované řešení bylo vázáno na kabely, náchylné k chybám a mělo nákladnou údržbu. Poté, co systém v roce 2014 zničily různé výboje blesku, byla pověřena společnost ÆVO B.V. modernizací. Dostupné vizualizační prvky přitom měly být zachovány. Kromě toho bylo vyžadováno připojení k novému ovládacímu místu.

V průběhu projektu se sériová komunikace se šesti světelnými panely ukázala být výzvou. A to z toho důvodu, že chyběla dokumentace k dosavadnímu konceptu a k řízení zobrazovacích jednotek. Proto bylo nutné na začátku projektu bit po bitu zjistit, jak má být vytvořena odezva zobrazovacích jednotek. Z toho experti odvodili, které komponenty se nejlépe hodí pro realizaci stanoveného úkolu.

Řešení

Malá řídicí jednotka AXC 1050 typu Axiocontrol  

V rozváděči v řídicí centrále jsou kromě malé řídicí jednotky AXC 1050 zabudovány i moduly V/V

Aktuální mořská hladina je sledována dvěma senzory tlaku, převedena na analogovou hodnotu a odtud dále předána analogové vstupní svornici AXL F AI4. Jako část stanice Axioline předává vstupní svornice data následně malé řídicí jednotce typu Axiocontrol AXC 1050, která je vyhodnocuje. Z rozdílu mezi mořskou hladinou a absolutní výškou Erasmova mostu se nyní vypočítá maximální výška průjezdu, která je zobrazena na světelných panelech.

Pro sériový přenos dat k vizualizačním prvkům byla řídicí jednotka AXC 1050 rozšířena o sériový komunikační modul AXL F RS UNI, který kalkulovanou hodnotu výšky průjezdu předává jako sériový signál prostřednictvím rádiového systému Radioline šesti světelným panelům.

Společnost ÆVO vytvořila pro každý vizualizační prvek připevněný na Erasmově mostě spojení od bodu k bodu vždy s jednou směrovou anténou na střeše velína. Na šesti světelných panelech byly rovněž instalovány směrové antény, které přijímají sériové signály, takže je možné zobrazit vypočítanou výšku průjezdu. Pro zabránění škodám z přepětí a tím zvýšení zabezpečení řešení proti výpadku jsou koaxiální signálová rozhraní zajištěna zásuvkovým mezikusem s technologií Lambda/4.

Experti na automatizaci nizozemské dceřiné společnosti Phoenix Contact BV kromě toho převzali všechny úlohy programování podle zadání společnosti ÆVO. Programování malé řídicí jednotky AXC 1050 proběhlo v programovacím jazyce programovatelné řídicí jednotky standardizovaném podle IEC 61131-3. Mezinárodní norma sjednocuje programovací jazyky, soubory příkazů a struktury pro systémy automatizace. Proto lze vytvořené programy jednoduše přenést na různé platformy a tam je používat. Pracovníci nizozemské dceřiné společnosti Phoenix Contact dále konfigurovali řešení rádiového systému Radioline a připojili ho k řídicímu systému.

Shrnutí

V řešení vizualizace maximální výšky průjezdu pod Erasmovým mostem se používají různé komponenty a systémy z širokého produktového portfolia od společnosti Phoenix Contact.

V kombinaci s dlouholetým a rozsáhlým know-how pracovníků v oblasti aplikací infrastruktury bylo společně s týmem společnosti ÆVO vypracováno optimální řešení pro stanovené úlohy v Rotterdamu. Po testu akceptace u provozovatele (Site Acceptance Test) byla celá aplikace integrována do řádné údržby a nouzového servisu 24/7 společnosti ÆVO.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Další informace

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít