Restaurovaná bývalá hospodářská budova s fotovoltaikou integrovanou do stavby

Přehled

Solární okenice pro fotovoltaiku integrovanou do stavby  

Solární okenice pro fotovoltaiku integrovanou do stavby

  • Integrace fotovoltaiky do stavby (BIPV) stále představuje díru na trhu – a to jak z hlediska stavebnictví, tak i z hlediska samotné fotovoltaiky.
  • Přitom se stále častěji ukazuje, jaké konstrukční možnosti BIPV nabízí architektům a stavitelům.
  • Při sanaci bývalé hospodářské budovy byly fotovoltaické moduly propojeny pomocí kabelů s konektory ze série SUNCLIX mini od společnosti Phoenix Contact.
  • Jako fotovoltaické moduly fungovaly dokonce i okenice.

Profil zákazníka

Sanace ubytovny ženců s integrací fotovoltaiky do stavby  

Ubytovna ženců v Uckermarku

Zhruba jeden a půl hodiny jízdy autem severovýchodně od Berlína v okresu Uckermark leží malá vesnice Nechlin. V centru obce stojí ubytovna, v níž dříve bydleli pomocníci při sklizni – takzvaní ženci.

Bývalá hospodářská budova byla před několika lety s velkou láskou k detailu sanována na nízkoenergetický dům.

Použití

Solární architektka Astrid Schneider  

Solární architektka Astrid Schneider je silnou zastánkyní BIPV

Building Integrated Photovoltaics – česky fotovoltaika integrovaná do budovy nebo zkráceně BIPV – je kompletní integrace fotovoltaiky do pláště budovy. Fotovoltaika přebírá různé funkce vnějšího pláště, jako je kryt střechy, (izolovaná) fasáda, prvky zastínění, balkonové zábradlí nebo obklady.

Solární články mohou být integrovány i do jednoduchého nebo izolačního skla. Tyto prvky mají primární funkci jako stavební prvek, navíc ale slouží k výrobě energie.

„Při náročné sanaci ubytovny ženců měly být osvědčené stavební materiály s ohledem na celkový energetický koncept nahrazeny fotovoltaickými komponenty," vysvětluje renomovaná solární architektka Astrid Schneider, která integrovala fotovoltaiku do budovy. „Prvky budovy měly díky fotovoltaice získat dodatečnou funkci, díky níž měl být starý dům inovativně soběstačný z hlediska dodávky elektrického proudu."

Řešení

Fotovoltaické okenice ubytovny ženců  

Fotovoltaickými okenicemi lze otáčet paralelně s okny

Paní Schneider umístila fotovoltaické povrchy nejen na celý střešní plášť, ale estetické moduly sklo-sklo využila i jako elementy pro zastínění oken na jihozápadní fasádě. Solární okenice mohou v případě potřeby – vždy paralelně k oknům - zakrýt okna. Tím zajišťují také zastínění a ochranu před pohledy zvenčí.

„Architektonickou výzvou bylo zavést mechanismus pro pohyb okenic a současně zajistit bezpečné elektrické připojení modulů,“ shrnuje Schneider. Přívodní dráty tak byly vedeny skrz profily mechaniky. „Protože může na těchto problémových místech, vystavených po dobu více než 30 let životnosti solárních modulů neustálým pohybům, dojít k poškození vodičů, umístila jsem na obou koncích spolehlivé konektory. Tak jsou moduly snadno přístupné pro údržbu a v případě závady mohou být vodiče bez problémů vyměněny."

SUNCLIX mini pro integraci fotovoltaiky do budov  

SUNCLIX mini je díky svým kompaktním vnějším rozměrům ideální pro integraci do budovy

Co je na volném prostranství nebo vysoko na střeše nepodstatné, nabývá na významu v okamžiku posunutí do zorného pole: estetika. Moduly musí nejenže pěkně vypadat, ale jejich technika připojení musí zůstat skryta. Paní Schneider se rozhodla pro konektory SUNCLIX mini od společnosti Phoenix Contact, které byly svým úzkým provedením vyvinuty speciálně pro BIPV. Tímto způsobem zůstává technika připojení decentně skryta.

Monokrystalické moduly sklo-sklo osmi solárních okenic přinášejí kumulovaný výkon 1160 Watt - a svým dřevěným rámem důstojně splývají s celkovým obrazem budovy. Fotovoltaika na vnější straně prvků je přitom vidět teprve až při pozornějším pohledu. Ve výchozím stavu jsou okenice umístěny vedle oken. Aby je bylo možné využít jako ochranu proti pohledům zvenčí nebo jako prvek zastínění, jsou pomocí speciálně vyhotovené mechaniky otočeny před okno a zevnitř zajištěny.

Shrnutí

Na ubytovně ženců v Nechlinu mohla solární architektka Astrid Schneider ukázat, jak samozřejmě může být fotovoltaika integrována do historické budovy. Díky chytré technice připojení je instalace nenáročná na údržbu, aniž by narušovala celkový esteticko-vizuální dojem budovy.

„Projekt ubytovny ženců, při němž byla splněna očekávání všech zúčastněných stran, od projektanta až po nájemce, mi poskytuje referenci pro četné napínavé projekty," říká paní Schneider. „Díky evropské směrnici o budovách se bude BIPV i nadále rozvíjet mílovými kroky."

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít