Relé pro bezpečné řízení brzd

Relé pro bezpečné řízení brzd

Spolehlivé spínání v železniční technice

Dráhová relé se postarají o galvanické oddělení mezi senzorikou a řídicí jednotkou.

Vaše výhody

  • Optimální provoz relé díky širokopásmové elektronice
  • Rozšířený teplotní rozsah a rozsah vstupního napětí až do třídy TX
  • Robustní, zásuvné relé: odolné vůči omývání (krytí RTIII) a vůči prachu a vlhkosti
  • Odolné proti nárazům a vibracím podle normy DIN EN 50155
  • Bezpečné oddělení mezi cívkou a kontaktem podle normy DIN EN 50178

Aplikace

Řízení brzd patří ve vlaku z hlediska bezpečnosti k důležitým systémům. Do řízení brzd je možné v závislosti na aplikaci integrovat další funkce, jako například brzdění závislé na zátěži nebo zařízení pro nouzové brzdění. V případě nouzového brzdění jsou přitom podporovány kotoučové brzdy prostřednictvím dodatečného brzdového systému.

Řešení

Dráhová relé od společnosti Phoenix Contact  

Dráhová relé od společnosti Phoenix Contact

Pro řízení dodatečného brzdového systému se používají speciální reléové moduly od společnosti Phoenix Contact. Aby se dodatečná brzda, například kolejová elektromagnetická brzda aktivovala, musí být splněno několik předpokladů: snímač otáček na nápravě vozu trvale snímá rychlost jízdy a tyto údaje vyhodnocuje.

Od určité definované rychlosti přechází signál na dráhové relé. Elektromagnetické relé se sepne a vede 24V signál DC k centrální řídicí jednotce. Kromě toho se relé postará o galvanické oddělení mezi senzorikou pole a řídicí jednotkou.

Běžné rušivé signály u kolejových vozidel, takzvané přechodné signály, jsou vyfiltrovány. Tím je centrální řídicí jednotka chráněna před přepětím a nadproudem a všechny bezpečnostní funkce tohoto systému běží bez poruch.

Kontakty s tvrdým pozlacením pro spolehlivé propojení

Spolehlivé sepnutí dráhového relé je zajištěno kontakty s tvrdým pozlacením. Díky pozlacení se na kontaktech nemůže vytvořit oxidační vrstva znečištění. Tato vlastnost sama o sobě ještě neznamená, že jde o dráhové relé, neboť pozlacené kontakty se používají i v jiných průmyslových aplikacích, ve kterých se spínají malé zátěže a signály.

Speciálním relé se modul PLC.../21RW stává teprve, když splní požadavky normy pro železniční aplikace EN 50155. Elektromechanická relé musí obecně splňovat normu EN 61810.

Extrémní teploty nejsou žádnou výjimkou

Dráhová relé jsou vybavena rozšířeným teplotním rozsahem a rozsahem vstupního napětí. To vyžaduje norma EN 50155, jelikož vysoké nároky na teplotu okolí hrají v praxi důležitou roli.

Rozvaděče pro řízení brzd se ve vlacích umisťují mimo jiné pod kabiny pro cestující v takzvané skříni vozidla. Skříň vozidla je vyrobená z oceli a není teplotně izolovaná. Ve skříni vozidla tak může v závislosti na ročním období a místě používání vlaku nastat vnitřní teplota, která se značně liší od teploty okolí v průmyslových aplikacích.

V extrémním případě může dokonce nastat vstupní napětí ve výši až 125 % jmenovitého napětí při současné zvýšené teplotě okolí až +70 °C. V důsledku vysokého napětí protéká reléovým modulem více proudu, což vede ke zvýšenému vlastnímu zahřívání. Při současné vysoké teplotě okolí by u normálního reléového modulu došlo k předčasnému výpadku.

Další oblasti použití dráhových relé

Dráhová relé od společnosti Phoenix Contact se používají v nejrůznějších aplikacích v kolejových vozidlech, například v řídicí jednotce vakuové toalety. I zde relé funguje jako vazební člen mezi úrovní pole a centrální řídicí jednotkou a zajišťuje galvanické oddělení.

Relé vyvinutá speciálně pro železniční průmysl jsou vzhledem k úzkému provedení modulu (pouze 6,2 cm) flexibilně zásuvná, a tím pádem nenáročná na údržbu.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít