Koncept systémové kabeláže zkracuje přípravný čas na nový řídicí systém

Přehled

Granulát z polystyrenu  

Produktová paleta Trinseo zahrnuje termoplastické pryskyřice, jako např. polystyren

  • V závodě na plasty měl být 30 let používaný řídicí systém nahrazen moderním řešením.
  • Promyšlený koncept systémové kabeláže zajišťuje rychlé a bezchybné předání polních signálů rozváděčům nového systému ABB.
  • Po kontrolách správnosti je nutné namátkově zkontrolovat pouze jeden signál na každý adaptér.

Profil zákazníka

Stanoviště společnosti Trinseo v městě Tessenderlo  

Stanoviště společnosti Trinseo v městě Tessenderlo

Jako dceřiná společnost společnosti na zpracování materiálů Trinseo se Trinseo Plastics zaměřuje na specializovaná polymerová řešení.

Produktová paleta zahrnuje velké množství termoplastických pryskyřic. K tomu se počítají materiály z polystyrenu, který se vyrábí na stanovišti v belgickém městě Tessenderlo.

Použití

Global Process Control Engineer Wim van Drongelen  

Wim van Drongelen je osobou odpovědnou za vylepšení všech stanovišť

Technologie ovládacího řízení doposud používaná ve výrobních zařízeních Trinseo byla uvedena do provozu v roce 1984. Jakmile bylo jasné, že již není možné dále zachovat zásobování náhradními díly, rozhodli se zástupci společnosti pro modernizaci.

V souvislosti s touto optimalizací se doposud používaný řídicí systém vymění na všech stanovištích společnosti. Plánováním modernizace řídicího systému byla pověřena firma Global Process Control Engineer Wim van Drongelen.

Spolu se specialisty na systémovou kabeláž společnosti Phoenix Contact tato firma vypracovala a realizovala nosný koncept řešení. Perspektivní přístup přitom musí splňovat následující požadavky:

  • Zachování existujícího propojení v poli
  • Rychlá změna jednotlivých stanovišť
  • Redukce požadovaných testů V/V
  • Realizace strategie nulové chyby
  • Minimalizace nákladů na přípravu

Řešení

Předem instalovaný rozváděč řídicího systému  

Rozváděč řídicího systému s VIP předávacími moduly a položenými systémovými kabely

Jako nový řídicí systém využívá společnost Trinseo S800 od ABB, jejíž V/V karty jsou s polními signály spojeny pomocí dílčích žil. Aby bylo možné změnu realizovat rychle a bezchybně, používá společnost na straně V/V pasivní předávací moduly série VIP VARIOFACE Professional, které přeměňují signály ovládání 1:1 na vícepólový konektor.

Moduly se vyznačují kompaktním a robustním designem. Konektory systémových VIP kabelů jsou rovněž v robustním provedení, neboť jsou zapouzdřeny během speciálního výrobního postupu. Jednotlivé žíly proto nemohou být během montáže poškozeny.

Výzva spočívala ve vybavení svorkovnic i na straně pole vícepólovým konektorem. Tato úloha byla poprvé vyřešena adaptéry svornic, které jsou místo jednotlivých žil namontovány přímo na svorkovnicích. Zde bylo nutné dbát především na dané zákonitosti stávající instalace a zamezení chyb. Proto jsou k dispozici varianty pro jedno a dvoupatrové svornice a pro levostrannou a pravostrannou montáž. Barevné označení zajišťuje jednodušší přiřazení a rychlejší kontrolu zařízení.

Za účelem praktického vyzkoušení byl koncept nejdříve ověřen a optimalizován v Miniplant zařízení. Poté začala jeden rok trvající změna. „Museli jsme přesunout 2500 V/V signálů,“ říká Wim van Drongelen. „Veškeré signály bylo nutné zaznamenat a vytvořit strukturu podle nového konceptu. V/V rozváděče včetně softwaru byly poté vyrobeny a dodány během osmi měsíců.“

Po instalaci rozváděčů ovládání a odstranění starých dílčích žil byly namontovány adaptéry svorek a uloženy předtím položené systémové kabely. Na základě strukturované systémové konstrukce nebyla po kontrolách správnosti nutná žádná stoprocentní kontrola signálů. Namátkově se kontroluje pouze jeden signál na každý adaptér.

Shrnutí

Za použití řešení adaptace generovaných specificky pro zařízení a standardních komponentů z portfolia systémové kabeláže od společnosti Phoenix Contact realizovala společnost Trinseo technologii ovládacího řízení nyní přehledně a strukturovaně.

Adaptéry svorek, předem osazené systémové kabely a pasivní předávací moduly umožňují v kombinaci s předem nainstalovanými rozváděči rychlou a bezchybnou výměnu řídicího systému. Počet testovaných V/V se snížil na 15 až 20 procent. To zkrátilo dobu změny včetně stresového testu o dva týdny a snížilo náklady. Kromě toho bylo možné rychleji obnovit výrobu.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít