Pomocí Plug & Play s těžkými konektory usnadňuje společnost BASF výměnu skříňového rozváděče.

Přehled

Společnost BASF Antwerpen  

V Antverpách se nachází druhá nejvetší výrobna společnosti BASF na světe.

  • Ve své výrobně v Antverpách má chemická firma BASF rozsáhlou infrastrukturu vlastní sítě pro přenos dat a několik stovek transformačních stanic.
  • V rozváděčích středního napětí by se měly vyměnit stará ochranná relé za nové řídicí a ochranné přístroje.
  • Společnost BASF se rozhodla pro koncept Plug & Play s konektory z rodiny produktů Heavycon Evo.
  • Díky tomu lze při výměně skříňového rozváděče ušetřit mnoho času.

Profil zákazníka

Pracoviště společnosti BASF v Antverpách spotřebovává asi tři procenta veškerého proudu v Belgii. U chemických firem této velikosti má disponibilita a spolehlivost zásobování elektrickým proudem nejvšší prioritu. Výrobna je spojena více přípojkami se sítí vysokého napětí.

Použití

Björge Joachim, Product Manager Interface ze společnosti Phoenix Contact, nv/sa, Zaventem, Belgie; Dirk Van Bogaert, Elektrické zásobování energií a infrastruktura, společnost BASF Antwerpen, Belgie; a Koen Meersman, inženýr elektrotechniky, PA Solutions, Melsele, Belgie  

Společně modernizovali: Björge Joachim, Dirk Van Bogaert a Koen Meersman (zleva doprava)

Firemní 36kV síť rozděluje proud do 6kV a 10kV rozvodné sítě k různým výrobním zažízením. Rozváděče středního napětí se neustále kontrolují různým měřením proudu a napětí. Přitom lze přívod napětí ke spotřebitelům elektřiny zapojit jednotlivě. Tato na první pohled jednoduchá měření a spínací procesy se ale nesmí podceňovat.

„Každý rozváděč středního proudu má primární a vysokonapěťovou jednotku a také rozváděč, ve kterém se nachází řídicí a ochranné zařízení,“ vysvětluje Dirk van Bogaert z oddělení Elektrického zásobování energií a infrastruktury společnosti BASF v Antverpách. „Řídicí zařízení některých starších 6kV zařízeních se nyní obnovují. Výrobní jednotky se přitom nesmí od sítě odpojovat na libovolně dlouhou dobu.“ Když se jednotka odpojí, je doba pro změnu časově velmi omezená.

Řešení

Heavycon Evo s třmenovým uzamčením  

Díky třmenovému uzamčení je připojení rychlejší a bezpečnější

Ve spolupráci s Engineering-Partner PA Solutions vzniklo řešení, se kterým lze rozváděč vyměnit během pouhých čtyř hodin. „Pro měření proudu a napětí se v primární jednotce rozváděče středního proudu použijí měřicí převodníky,“ vysvětluje van Bogaert. „Proudy a napětí se zde redukují na 1 A a 100 V. Tyto signály se pak musí vést společně s dalšími signály do odpovídajícího rozváděče.“

Každý rozváděč musí být napájen elektrickým proudem a musí být opatřen sondami, které jsou připojeny přes spínací obvod. „Abychom mohli rychle provádět změny, používáme jeden typ systému Plug & Play pro rozváděče,“ vysvětluje Koen Meersman, inženýr elektrotechniky v PA Solutions. „S konektory pracujeme teprve chvíli,“ doplňuje van Bogaert. „Ještě před pěti lety jsme používali výhradně šroubová spojení.“

Heavycon Evo společnosti Phoenix Contact  

Kombinace různých typů kontaktu v jednom samostatném konektoru

Výzvou při modernizaci bylo společné vedení různých typů signálu v jednom samostatném konektoru. To byl další důvod, proč se společnost BASF rozhodla pro konektory Heavycon Evo. Konektory přenáší analogový měřicí signál z měření elektrického proudu a napětí stejně jako jiné řídicí signály, které se mezi sebou nesmí zaměňovat a vzájemně se ovlivňovat.

Heavycon Evo je konstruován modulárně: v jednom konektoru lze sloučit více modulů s různými typy kontaktů, aniž by se vzájemně narušovaly.

Pro projekt konfekcionovala společnost Phoenix Contact také kabely, které byly při modifikaci částečně připojeny na přítomné svornice.

Konektor Heavycon Evo pro připojení k rozváděči  

Konektor Heavycon Evo pro připojení k rozváděči

„Výhoda konceptu Plug & Play s kruhovou strukturou spočívá v tom, že lze oba konektory sousedních rozváděčů po odstranění krytu spojit jednou spojovací částí,“ říká Meersman. „Tímto způsobem dostaneme kruhovou strukturu stejně jako redundanci.“

Shrnutí

Modulární systém zabraňuje záměně konektorů, což bylo opravdu důležité. „Další výhodou jsou voděodolné a prachotěsné obaly konektorů, díky kterým nedojde ke zkratu. Pokud se konektor odpojí a odloží stranou, je druhá strana konektoru chráněna víčkem,“ vysvětluje van Bogaert. „Pro nás bylo především důležité, aby byly konektory stejně tak spolehlivé jako dříve používaná šroubová spojení. Páčky na zástrčkách umožňují jednoduché a stabilní spojení. Díky modulárnímu systému jsem mohli sloučit všechny signály v jednom samostatném konektoru, takže při instalacích nedochází k naprosto žádným závadám.“

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Další informace

Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít