Zpět na přehled

Spolehlivá bezdrátová komunikace v čistírně odpadních vod RWE elektrárny Neurath

Přehled

Všesměrová anténa na kruhovém skrejpru  

Na kruhovém skrejpru je instalovaná všesměrová anténa

  • Odpadní voda vznikající v RWE elektrárně Neurath se zpracovává ve vlastní čistírně odpadních vod.
  • V rámci modernizace by měla být čistírna odpadních vod ovládána i pomocí dálkově řízeného provozu.
  • Bezdrátová technologie a další komponenty od společnosti Phoenix Contact přispívají k flexibilnímu a spolehlivému provozu zařízení.

Profil zákazníka

Čištění odpadních vod  

Vlastní čistírna odpadních vod čistí odpadní vody

Společnost RWE Power AG provozuje na jihu města Grevenbroich elektrárnu Neurath.

S elektrickým hrubým výkonem 4 400 MW se jedná o největší hnědouhelnou elektrárnu v Německu a druhou největší v Evropě. Oba nové bloky s optimalizovanou technikou zařízení mají stupeň účinnosti 43 procent.

Použití

Projektový vedoucí RWE Stefan Strasser  

Projektový vedoucí RWE Stefan Strasser

Čistírna odpadních vod nacházející se na území elektrárny, která čistí odpadní vody, byla v roce 2014 rozsáhle zmodernizována. V rámci obnovy elektrotechniky a řídicí techniky bylo odstraněno doposud jako blackbox systém samostatně pracující ovládání a do řídicí techniky byl integrován Procontrol P14 od ABB.

Cílem zdokonalení je, aby doposud výlučně přímo z místa ovladatelná čistírna navíc disponovala dálkově řízeným provozem. Proto bylo nutné, aby všechny oblasti na monitorech centrálního velína byly vizualizovány a průběhy procesů byly zobrazeny v reálném čase.

„Kvůli neustálému otáčení kruhových skrejprů a omezenému počtu sběracích kroužků jsme nemohli balík sběracích kroužků náročný na údržbu použít pro přenos zpětných hlášení a řídicích rozkazů“, řekl projektový vedoucí RWE Stefan Strasser. Proto hledal on i jeho kolegové řešení komunikace, které by bylo dostatečně robustní, aby vyhovělo požadavkům na vysokou dostupnost všech částí zařízení.

Řešení

Ovládací skříň pro kruhové skrejpry  

Centrální předávací skříň k řídicí technice

„Jelikož jsme již věděli o úspěšném použití rádiového systému Radioline na území jiných RWE elektráren, obrátili jsme se na společnost Phoenix Contact“, informoval Strasser. Při místní kontrole bylo provedeno rádiové prosvícení území, takže mohly být zhodnoceny intenzita signálu i spolehlivost datové výměny.

Po pozitivním uzavření všech testů začali pracovníci RWE za podpory společnosti Phoenix Contact s plánováním rádiových přenosových tras. Každý ze čtyř kruhových skrejprů by měl získat vlastní rádiový systém. Centrální předávací skříň k řídicí technice P14 je umístěna v čerpací stanici čistírny odpadních vod. Kromě toho bylo nutné mnoho signálů různých úrovní napětí předat dále bez potenciálu prostřednictvím optoelektrických relé.

Po ukončení fáze plánování byla na projekt vypsána veřejná soutěž, kterou vyhrála firma SAG GmbH se sídlem v Kolíně nad Rýnem. Servisní a systémový dodavatel vytvořil v dílně na území elektrárny čtyři ovládací skříně pro kruhové skrejpry a centrální předávací skříň k řídicí technice. Poté byly v čistírně odpadních vod instalovány rozváděče z ušlechtilé oceli v krytí IP65.

Jelikož se kruhové skrejpry neustále pohybují na kruhové dráze, jsou ovládací skříně vždy vybaveny všesměrovou anténou. Na členu spojení na čerpací stanici se nachází celkem čtyři směrové antény. Tímto způsobem je docíleno optimální intenzity signálu – nezávisle na aktuálním nastavení kruhových skrejprů. Pro zajištění polohy antény zabudovali pracovníci RWE s ovládacími skříněmi i svodiče přepětí od společnosti Phoenix Contact, aby byla zajištěna vysoká dostupnost. O to se dále starají redundantní napájecí zdroje. „Kromě síťových zdrojů rodiny produktů Quint pro převod napětí využíváme aktivní modul redundance, takže výpadek síťového zdroje nevede k nečinnosti celého zařízení“, informuje Strasser.

Shrnutí

„Uvedení modulů Radioline do provozu bylo opravdu jednoduché“, uzavírá Strasser. „Museli jsme rádiové moduly pouze přiřadit k sobě pomocí rýhovaného kolečka na přístroji. Digitální vstup je nastaven na stejný počet jako příslušný digitální výstup. Signály jsou v zařízení správně rozděleny bez programování. Po uvolnění a opětovném uvedení elektrického napájení do provozu se bezdrátoví účastníci automaticky opět najdou během několika sekund. Tato intuitivní manipulace nás nadchla stejně jako podpůrné služby od společnosti Phoenix Contact.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít