Zpět na přehled

Spolu s ABB provedená sanace švýcarské rozvodny

ABB Švýcarsko: výroba, přeprava a rozvod proudu

Společnost ABB zaujímá vedoucí postavení v oblasti energetiky a automatizační techniky. Celosvětový koncern zaměstnává více než 110000 pracovníků ve zhruba 100 zemích.

Ve Švýcarsku má společnost ABB cca 5700 pracovníků. Obchodní oblast společnosti ABB Power Systems Švýcarsko spočívá přitom po celém světě ve výrobě, přepravě a rozvodu proudu.

Aplikace

Společnost Kraftwerke Hinterrhein AG provozuje v kantonu Graubünden třetí největší vysokotlakou akumulační elektrárnu ve Švýcarsku.

Pro získávání hydroelektrické energie byly ve třech spádových stupních kombinovány různé závody pro výrobu energie pro spotřebu a na uskladnění, jakož i sezónní skladování vody.
Podstatné části elektrické energie jsou přes rozvodnu Sils přiváděny do švýcarské sítě vysokého napětí. Sils je hlavní uzel úrovně napětí 220 kV a 380 kV Švýcarska k evropské integrované síti UCTE.

Přes Sils se vyměňují významná množství energie mezi Švýcarskem, Itálií, Rakouskem a Německem. Vnější zařízení rozvodny tvoří rozsáhlé venkovní rozvaděče a skupiny velkotransformátorů s výkonem 1200 MVA.

Pro zajištění budoucího provozu bylo nutné rozvodnu z 60. let minulého století rozsáhle sanovat. Tuto zakázku dostala společnost ABB Power Systems Schweiz. Za provozu byla během téměř dva roky trvající sanace obnovena vnější zařízení a 74 příslušných ovládacích skříní.

Řešení

Aaretal, výroba energie, Quickon, QTC, proud, ABB  

Technika zářezového spoje QTC

Nové rozvaděče byly vybaveny řadovými svornicemi od společnosti Phoenix Contact. Koncový zákazník, společnost Kraftwerke Hinterrhein AG, byla svornicemi rychlého připojení QTC nadšena. Hlavním argumentem pro řadovou svornici QTC byl mechanicky jasně rozpoznatelný stav techniky zářezové svorky.

Díky patentované mechanice je v zavřeném stavu nemožné samovolné uvolnění spojení vodičů. Další výhodou pro společnost Kraftwerke Hinterrhein AG je skutečnost, že rodina svorek QTC se bez problému zařadí do systému CLIPLINE complete. To znamená, že se celé příslušenství jako zástrčné můstky a zkušební zástrčky hodí ke všem jiným technikám připojení od společnosti Phoenix Contact.

Časová úspora oproti spojení šroubovou svorkou činí zhruba 60 procent. Předchozí zpracování vodičů, např. odizolování a nalisování koncovek vodiče, u svornice rychlého připojení QTC zcela odpadá. Vodič je jednoduše zasunut do otvoru připojení vodiče, poté sevřen šroubovákem a lehkým pohybem do zářezu svorky. Mechanismus aretace zajišťuje vodič ve svorce a činí neúmyslné otevření nebo samovolné otevření svorky nemožným.

Společnost ABB Power Systems Schweiz se kromě toho rozhodla pro tiskárnu BLUEMARK od společnosti Phoenix Contact. Vysokorychlostní tiskárna slouží pro individuální potištění standardizovaných popisovacích štítků UniCard, a sice pro označení svornic, vodičů a přístrojů.

Shrnutí

Společnost ABB Power Systems Schweiz jako zřizovatel rozvaděčů profitoval z velké časové úspory díky použití techniky zářezového spoje QTC.

Snadná obsluha tiskového systému založeného na UV technologii a popis okamžitě odolný vůči otěru a poškrábání společnost ABB Power Systems Schweiz rovněž přesvědčily.

Společnosti Kraftwerke Hinterrhein AG, ABB Power Systems Schweiz a Phoenix Contact – to je perfektní spojení.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít