Úsporná automatizace pájecích zařízení s multifunkčními bezpečnostními relé

Přehled

Pájecí vana  

Pájecí vana je součástí pájecího modulu

  • Bezpečnostní technika má ve společnosti Ersa GmbH velký význam, proto společnost modularizovala bezpečnostní koncepty svých selektivních pájecích zařízení.
  • Pro zlepšení výrobních procesů svých zákazníků musí být odborník na pájení schopen pružně reagovat na jejich požadavky.
  • Multifunkční bezpečnostní relé PSR-MXF lze použít jak v jednoduchých strojích, tak i v modulárních bezpečnostních konceptech.

Profil zákazníka

Elektrokonstruktér Edgar Diener  

Elektrokonstruktér Edgar Diener vyzkoušel zapojení na ukázkovém panelu

Společnost Ersa GmbH se sídlem ve Wertheimu je největším evropským výrobcem v oblasti techniky pájení.

Mezinárodně aktivní dodavatel selektivních pájecích zařízení a zařízení pro pájení vlnou nabízí služby a balíčky řešení vedoucí k optimalizaci výrobních procesů svých zákazníků.

Použití

Selektivní pájecí zařízení Versa-Flow  

Multifunkční bezpečnostní relé PSR-MXF se používají v selektivním pájecím zařízení Versa-Flow

Proces selektivního pájení je často jediným myslitelným konceptem v případech, kdy je nutné pájet oboustranně propojené konstrukční prvky a kdy již není možné provést na druhé straně modulu pájení klasickou vlnou.

Oproti klasickému zařízení na pájení vlnou potřebuje zařízení pro selektivní pájení většinou podstatně méně místa. Jeho minimální konfigurace přitom sestává z programovatelné přesné trysky pro nanášení tavidla, z předehřívacího modulu a ze samotného pájecího modulu.

Na přání zákazníka může být funkce selektivních pájecích zařízení doplněna dalšími jednotkami obsahujícími vždy předehřívací a pájecí modul. Takovýto koncept vyžaduje kompaktní zařízení, s nímž je možné snadno manipulovat a jež lze pružně přizpůsobit příslušným rámcovým podmínkám.

Řešení

Rozváděč pájecího zařízení  

Pro automatizaci pájecího zařízení využívá Ersa kromě bezpečnostních relé i mnoho dalších komponentů od společnosti Phoenix Contact

Na základě popsaných požadavků používá Ersa v konstrukční řadě Versa-Flow multifunkční bezpečnostní relé PSR-MXF od společnosti Phoenix Contact. Neboť pouhých 22,5 mm úzké bezpečnostní komponenty mohou zpracovat dva lokální a jeden nadřazený okruh senzorů do výkonnostní třídy PL e respektive do úrovně integrity zabezpečení SIL CL 3. Malá konstrukce je umožněna mimo jiné i použitím třípatrového pouzdra MEmax s celkem 24 kontaktními místy z nabídky výrobků Phoenix Contact.

Technika beznástrojového připojení push-in byla rovněž důležitým kritériem, díky němuž se Edgar Diener, který je zodpovědný za elektrokonstrukci selektivních pájecích zařízení, rozhodl pro bezpečnostní relé PSR-MXF. „Vlastně jsem chtěl použít jen komponenty s technikou přímé zástrčky, které umožňují jednoduché a rychlé propojení," vysvětluje Diener.

Jak ukazuje příklad selektivních pájecích zařízení, lze díky patentovanému konceptu sestávajícímu z dvou na sobě nezávisle vypínaných úrovní v kombinaci se dvěma lokálními a jednou nadřazenou bezpečnostní funkcí snadno realizovat i modulární koncepty stroje. Díky funkčnosti, která je již zabudovaná do bezpečnostních relé, se oproti alternativním konceptům výrazně snižují náklady na ověření a schválení bezpečnostního řešení.

Edgar Diener říká: „V budoucnu si v základní verzi, jež tvoří významný podíl celkového objemu konstrukční řady, vystačíme jen s jedním bezpečnostním relé místo tří." Každý přídavný modul pájecího zařízení, který je opatřen vlastním rozváděčem, se začlení do stávajícího konceptu obvodu díky tomu, že je nadřazený signál nouzového zastavení z tryskového modulu přenášen všemi přidanými částmi obvodu. Během posuzování bezpečnosti navíc účastníci požadují, aby uzamčení ochranných dveří jednotlivých funkčních jednotek zahrnovalo i přidané moduly v obvodu před dveřmi i za nimi.

Shrnutí

Odborníci na automatizaci společnosti Ersa se rozhodli pro multifunkční bezpečnostní relé PSR-MXF, neboť koncept selektivního pájecího zařízení Versa-Flow je záměrně konstruován pro snadnou manipulaci a vysokou flexibilitu. Při použití konfigurovatelného bezpečnostního spínače by byla pro každé rozšíření modulu nutná individuální úprava softwaru. A to je, jak se ukazuje, zvláště důležité, protože montážní koncept pájecích zařízení se zaměřuje na co nejvyšší možnou efektivitu. V rámci pásové výroby totiž vyrobí zaměstnanci společnosti Ersa každé čtyři hodiny v devíti taktech jedno nové pájecí zařízení.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Další informace

Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít