Rádiové aplikace ve výrobě energie

Použití

Chladicí věže  

Chladicí věže

Při výrobě energie se vždy vyskytují specifické výzvy při komunikačním napojení systémů infrastruktury ve vnější oblasti elektrárny na centrální řídicí systém. Uvedeme několik příkladů:

Měření teploty a hladiny v elektrárně na fosilní paliva

Elektrárna  

Elektrárna

Pro provozovatele elektráren existuje vůči úřadům dokumentační povinnost pro měření hladiny a teploty v přívodu a odvodu chladicí vody. Proto jsou místa měření centrálně zaznamenávány a archivovány.

Problémy nevznikají jen s dlouhými vzdálenostmi k centrálním budovám, ale také s napájením místní měřicí a přenosové techniky, která je často konstruována soběstačně. Obousměrná komunikace mezi několika budovami/zařízeními a řídicí technikou je zde nutně potřebná.

Dopravníkové zařízení pro uhlí ve fosilní elektrárně

Dopravníkové zařízení pro uhlí  

Dopravníkové zařízení pro uhlí

Dopravníkové zařízení pro uhlí se kvůli lodnímu výkladišti nachází většinou stranou od přímého pozemku elektrárny. Uhlí je dočasně skladováno vedle místa vykládky na haldách a podle potřeby je bagrem nakládáno na odpovídající pásové dopravníky. Tento bagr přitom pojíždí kolem hald na kolejích. Kvůli tomuto způsobu pohybu je nutné, aby vedení pro napájení a také pro datovou komunikaci byla ve flexibilním a navíjecím provedení.

Tato speciální vedení jsou však velmi nákladná a je nutné je kvůli vlivům okolí pravidelně udržovat a obnovovat. Transportní pás pak dopravuje uhlí na velkou vzdálenost ke kotelně elektrárny, jejíž ústrojí je také připojeno na řídicí techniku.

Průtočná říční elektrárna

Průtočná říční elektrárna  

Průtočná říční elektrárna

Zvláštností průtočné říční elektrárny je přirozený průběh řeky a s tím spojené dlouhé kabelové trasy mezi místním rozvodem pro měření hladiny a řízením vodních čerpadel, které také musí komunikovat s velínem.

Řešení

Rádiový systém Radioline  

Rádiový systém Radioline

Phoenix Contack vám zde nabízí modulární rozšiřitelný rádiový systém Radioline, který se obzvlášť dobře hodí pro velkoplošně rozčleněné struktury zařízení. Se systémem lze velmi snadno získávat a do velínu rádiově přenášet I/O data jako je teplota, stavy naplnění nebo poruchová hlášení.

Přiřazení vstupů a výstupů se provede pouhým otočením rýhovaného kolečka modulu. Tím velmi jednoduše dojde k rozdělení a libovolnému znásobení I/O signálů v síti – a to bez programování!

Flexibilní komunikační trasy

Komunikační trasy  

Komunikační trasy

Protože často je nutné překlenout dlouhé trasy nebo nepřístupný terén, lze jinak tato data získat pouze s významnými náklady na kabeláž. Díky integrované funkcionalitě opakovače u Radioline lze komunikační dráhy vybudovat velmi flexibilně v různých strukturách (bodová, liniová, hvězdicová, stromová struktura).  

Rádiový systém Radioline nenabízí pouze adekvátní náhradu kabelů, ale také zvyšuje dostupnost komunikačních tras díky vytváření sítí.

Do sítě lze přitom integrovat až 250 podřazených opakovačů. Jakmile některá bezdrátová trasa není k dispozici, pokusí se podřazený opakovač automaticky spojit s Masterem přes jiného účastníka sítě. Měřené hodnoty se většinou mění jen velmi pomalu. Proto je zde možné na komunikační trase použít nižší přenosové rychlosti. Tyto nízké přenosové rychlosti však umožňují velký dosah u bezdrátových tras s volnou licencí.

Soběstačné fotovoltaické zařízení pro napájení

Rádiový systém Radioline  

Sestavený systém pro soběstačné napájení

Chybí-li kvůli specifické poloze některého měřicího nebo kontaktního místa napájení, dodáme také soběstačná fotovoltaická zařízení pro napájení, která jsou vždy koncipována pro potřebný výkon. Takto se u realizace decentralizovaného měřicího nebo kontaktního místa prakticky nekladou žádné meze.

S rádiovým systémem Radioline tak lze:

 • Velmi snadno překonat překážky
 • Nahradit opotřebení náchylné smyčky a kabelové svazky na mobilních přístrojích
 • Velmi snadno připojit na řídicí techniku vzdálené stanice bez přístupu kabelů

Phoenix Contact vám nabízí nejen všechny potřebné komponenty, ale dodáme vám na požádání také sestavené stanice připravené na montáž s výbavou podle vašich požadavků.

Obzvlášť bezpečná rádiová technologie:

TRUSTED WIRELESS

Naše vlastní rádiová technologie TRUSTED WIRELESS je vyvinuta pro nelicencované pásmo 2,4 GHz ISM. Verze 2.0 zaručuje spolehlivý přenos dat a signálů na velké vzdálenosti a obzvlášť se vyznačuje:

 • Vysokou spolehlivostí díky kódování AES, procesem frekvenčního přizpůsobení a koexistenčnímu řízení
 • Dosah několik kilometrů díky nastavitelným přenosovým rychlostem (16 ... 500 kBit/s)
 • Mesh sítě s až 250 uzly a funkcí optimalizace sítě

Rádiový systém Radioline tak lze provozovat bez dalších ochranných mechanizmů.
Typické rušící spektrum v průmyslovém prostředí u zásobování energií nemá dopad.

Přehled výhod

 • Rádiové řešení pro velké vzdálenosti
 • Snadná konfigurace rýhovaným kolečkem na modulu – bez softwaru
 • Datová komunikace bez opotřebení a licencí bez provozních nákladů
 • Bez potřeby drahé pokládky kabeláže
 • Vysoká dostupnost díky alternativním komunikačním trasám v síti
 • Oddělení potenciálů přes bezdrátové trasy

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít