Zpět na přehled

Hybridní konektory pro modulární akumulátorové systémy Energy Neighbor

Přehled

Decentrální nepřenosný akumulátor baterie Energy Neighbor  

Energy Neighbor: prozatímní ukládání obnovitelné energie

  • Decentální nepřenosné akumulátory baterie, které využívají obnovitelnou energii a přitom stabilizují síť, jsou centrální součástí energetické transformace.
  • Modulárně konstruované akumulátory baterie Energy Neighbor v hornobavorském Mooshamu jsou jednodušeji a bezpečněji spojeny pomocí pravoúhlých hybridních konektorů od společnosti Phoenix Contact.

Profil zákazníka

Decentrální nepřenosný akumulátor baterie Energy Neighbor  

Osm racků baterie vždy s 13 moduly dodává kapacitu paměti 200 kWh

Jako specialista na prozatímní ukládání energie se společnost Varta Storage GmbH specializovala na lithium-iontové akumulátory baterie pro soukromé a průmyslové aplikace. Jako součást firemní skupiny Varta Microbattery/Varta Storage efektivně přispívá díky výzkumným a vývojovým projektům k energetické transformaci.

Použití

Bateriový modul v odkládací přihrádce racku  

Rychlé a spolehlivé spojení bateriového modulu

U obvyklých akumulátorových systémů jsou bateriové moduly – téměř vždy lithium-iontové akumulátory – navzájem nákladně propojeny. Pokud jde o sériové zapojení pomocí spojovacích vedení, jsou kabely sešroubovány pomocí plusových a mínusových pólů bateriových bloků.

Při uvedení velkokapacitních akumulátorů do provozu přitom však vznikají velké náklady na kabeláž. S počtem bateriových modulů se kromě toho zvyšuje i riziko instalačních chyb. Proto je smysluplné neprovádět kabeláž akumulátorových modulů, ale připojit je pomocí konektorů. S kapacitou akumulátoru 200 kWh a výkonem 250 kW může akumulátor přijmout výkonové špičky solárních a větrných elektráren a vyrovnat špičky spotřebičů domácností připojených v místě.

Pro jednoduchou instalaci a rychlou výměnu akumulátorových modulů jsou přitom kladeny vysoké požadavky i na výkonnost a zabezpečení spojení.

Řešení

Bateriové moduly byly vybaveny hybridním zásuvným systémem od společnosti Phoenix Contact, aby při zavedení modulů byla automaticky kontaktována komunikační i výkonná připojení. Pomocí tohoto flexibilního rozhraní může protéct až 100 A při několika 100 V. Tím je kontaktování modulů nejen bezpečnější, ale i jednodušší a rychlejší.

Hybridní konektory od společnosti Phoenix Contact  

Geometrie kontaktu konektoru zabraňuje instalačním chybám

Hybridní konektor, který splňuje tyto speciální požadavky, vyvinula společnost Phoenix Contact ve spolupráci s firmou Varta Storage. Základem konektoru je rodina produktů Variocon – kompaktní systém pravoúhlých konektorů na bázi IP67, který se hodí pro použití na přístrojích, ale i na přípojných krabicích a rozváděčích v náročném průmyslovém prostředí.

Při vývoji systémů konektorů bylo možné navázat na jiné, již vyzkoušené konektory z jiných projektů pro akumulátory baterie. Neboť elektrické akumulátory energie jsou stále důležitější nejen pro stabilizaci elektrické sítě, ale i u mobilních nástrojů a strojů a v elektromobilitě.

Varianta vyvinutá pro Energy Neighbor disponuje celkem 13 kontakty: pěti výkonovými a osmi signálními kontakty. Vysoka hustota kontaktů klade během procesu zasunutí zvláštní požadavky na vyrovnání tolerance. Zde se uplatní speciální design konektoru: 13 kontaktů je seřazeno v kontaktové vložce s plovoucí konstrukcí a s dodatečnými vodicími čepy. Vodicí čepy přečnívají nad kontakty a zajišťují, aby konektorová část bateriového modulu byla během procesu zasunutí správně vyrovnána.

Shrnutí

Modulární pravoúhlé konektory od společnosti Phoenix Contact tvoří rozhraní pro energii a data v akumulátorových systémech společnosti Varta Storage GmbH. Společné působení techniky připojení a bateriových modulů značně snižuje dobu potřebnou na uvedení velkokapacitního akumulátoru do provozu a jeho výměnu, neboť jednotlivé moduly není nutné manuálně propojit.

Tak lze vytvořit hotová řešení akumulátoru energie nezávislá na síti s různými kapacitami, která představují ekologickou a perspektivní alternativu ke stávajícím dieselovým generátorům. Prototyp akumulátoru baterie Energy Neighbor od společnosti Varta Storage dokazuje své schopnosti v praktickém použití již od konce roku 2015.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít