Zpět na přehled

Nová konfigurace komunikace v centru Laborelec v Belgii

Poskytovatel služeb pro dohled kvality elektrické energie

Dohled kvality proudu představuje jednu z mnoha služeb, které Laborelec nabízí svým zákazníkům. Laborelec se sídlem v belgickém Linkebeeku je kompetenční středisko pro výrobu, rozvod a využití elektrické energie. Svému nejvýznamnějšímu společníkovi, společnosti Electrabel, stejně jako dalším společníkům (včetně provozovatelů rozvodných sítí) a dalším zákazníkům nabízí specializované technické služby doma i v zahraničí.  Středisko Laborelec dosahuje ročního obratu přibližně 32 miliónů eur a zaměstnává asi 180 osob.

Aplikace

Středisko Laborelec měří na žádost zákazníků kvalitu rozvodného nebo příchozího síťového napětí a zpracovává zprávy zohledňující speciální požadavky zákazníků. Měří se všechny napěťové hladiny: od sítí nízkého napětí v obytných oblastech (230 V) přes průmyslové připojovací body až po sítě vysokého napětí (150 kV).

Tuto službu využívají především belgičtí provozovatelé rozvodné sítě a nejdůležitější společník, společnost Electrabel, která tuto službu nabízí svým zákazníkům z oboru. K těm patří nejen velkokapacitní spotřebitelé energie, ale i drobní spotřebitelé, pro které by mohla mít například přepětí fatální důsledky pro stěžejní procesy v podniku.

Řešení

Středisko Laborelec pořizuje pomocí modemu přes hlavní počítač jednou nebo dvakrát za den data měření z přibližně 600 měřicích přístrojů v terénu a z více než 500 měřicích přístrojů u provozovatelů sítě nízkého a středního napětí. Časový interval měření je asi 10 minut na měřenou hodnotu. Je-li v měřicí stanici k dispozici analogové telefonní vedení, načítají se data přes telefonní spojení PSTN. Pokud tomu tak není, načítají se data přes mobilní rádiovou síť GSM.

Středisko Laborelec před nedávnem nově konfigurovalo strukturu celé komunikace pro hlavní počítač. Nový systém je tvořen výlučně průmyslovými modemy od společnosti Phoenix Contact, určenými k montáži na lištu. Fungování systému zajišťují dva druhy modemů: PSTN nebo GSM. Momentálně je v datovém středisku nainstalováno 24 PSTN modemů a 11 GSM modemů. Ke každému z těchto modemů je přiřazeno 15 až 20 modemů v terénu, které navazují spojení za účelem stahování dat prostřednictvím relace přímé volby – takzvané modemové skupiny (modem pools).

Všechny modemy v datovém středisku Laborelec jsou napájeny jedinečným systémem můstků T-Bus v patce modemu. Díky šířce použitého rozvaděče může být vedle sebe umístěno až osm modemů. „Prvky T-Bus připevňujeme rovnou po celé šíři,“ říká Laurent Cloosen, technický asistent centra Laborelec. „Chceme-li přidat další modem, zaklapneme ho do sběrnice T-Bus. Pak už stačí jen propojit analogové vedení a RS-232 z datového střediska. Struktura je tak velmi přehledná a modulární.“

Výhody

Jednou z možností, kterou modem PSI GSM/GPRS od společnosti Phoenix Contact nabízí, je jeho funkce GPRS. GPRS (General Packet Radio Service) je služba, se kterou je možné vyměňovat data jako malé balíky přes mobilní telefonní síť GSM. Tato technologie rozdělí data do malých balíků, které se pak jednotlivě posílají dále a u příjemce znovu skládají dohromady.

Náklady na připojení GPRS se zvyšují s vyšším množstvím zaslaných dat, nikoli s delší dobou připojení. Proto mohou být modemy GPRS neustále připojeny bez dalších nákladů, aniž by vůbec realizovali nějaké připojení. Výměna dat začíná okamžitě.

Momentálně testuje středisko Laborelec výměnu dat měření přes GPRS. Laurent Cloosen ze střediska Laborelec přesně ví, proč si pro novou konfiguraci zvolil modemy od společnosti Phoenix Contact: „Kvůli jejich uživatelské přístupnosti a spolehlivosti. Modemy od společnosti Phoenix Contact jsou mimořádně jednoduché na obsluhu. Telefonní kabely se jednoduše spojí pomocí zásuvných svornic. V případě poruchy LED diody na modemu zcela jasně indikují, že došlo k problému. Kromě toho můžeme snadno zjistit příčinu – stačí zasunout telefonní vedení do přední strany modemu.“

Centrální pořizování dat měření z fyzicky daleko rozptýlených měřicích stanic je vynikajícím příkladem toho, jak mohou podniky automaticky centrálně zpracovávat, ukládat a používat data sloužící k vytvoření zpráv.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít