Elektromobilita a ochrana životního prostředí: nabíjecí stanice se speciální bilancí CO2

Přehled

Nabíjecí systémy pro E-Mobile s technikou pouzdra z betonu  

Nabíjecí systémy pro E-Mobile s technikou pouzdra z betonu

  • Nabíjecí infrastruktura pro elektromobilitu nemusí jen pokrývat určitou plochu a být funkční, ale měla by vyhovovat i dalším ekologickým kritériím.
  • Společnost Velocity Aachen GmbH realizovala spolu se společností Pion Technology AG řešení, při kterém se používá systém pouzder se speciální ekologickou bilancí v nabíjecí stanici.
  • Přitom se používá materiál filtrující jemný prach – beton – i četné komponenty od společnosti Phoenix Contact.
  • Již brzy má být na území města Cách k dispozici až 1 000 e-biků.

Profil zákazníka

Společnost Velocity Aachen GmbH vyvíjí ve spolupráci se společností RWTH a regionálními průmyslovými partnery systém mobility na základě výpůjčky v městském prostředí – přitom vznikají v Cáchách intermodální uzly nabíjecí infrastruktury pro e-biky a elektromobily. Řidiči elektromobilů mohou přejít i na e-biky a tím dále odlehčit městskému provozu.

Použití

Napájení od společnosti Phoenix Contact v rozváděči  

Použití napájení

Elektromobily jsou moderní – zřetelně přispívají k obratu v energetice (Energiewende) a k ochraně životního prostředí. Realizace nezbytné nabíjecí infrastruktury však postupuje jen pomalu: vysoké investice a dlouhé doby amortizace odrazují mnohé investory. Chybějící celoplošná nabíjecí infrastruktura má zase negativní vliv na vhodnost použití elektromobilů pro každodenní život – a to odrazuje mnoho zákazníků. Možné řešení tohoto dilematu přináší projekt společnosti Velocity Aachen ve spolupráci se společností Pion Technology AG z Hanau.

Různé tarifní možnosti – od jednoduché standardní online rezervace až po roční předplatné pro pendlery a časté cestovatele – se postarají o různorodou nabídku orientovanou na různé cílové skupiny. Tím společnost Velocity Aachen splňuje hned dvě kritéria úspěchu elektromobility: vysokou dostupnost ve spojení s nosným obchodním modelem. Zařízení musí být stále pečlivě udržována a připravena k provozu.

Řešení

Bod nabíjení z betonu i pro elektromobily  

Bod nabíjení z betonu i pro elektromobily

„Dáváme svým zákazníkům slib mobility a klademe velký důraz na vysokou dostupnost zařízení“, vysvětluje Dennis Brinckmann, ředitel společnosti Velocity Aachen. „Energetická efektivita má pro nás vysokou prioritu, proto musí kompletní technika spolupracovat, i ta od našich dodavatelů.“

Společnost Pion Technology AG přispívá inovativní technikou pouzdra – s betonem jako materiálem pouzdra pro nabíjecí stanice. Díky svým fotokatalytickým vlastnostem filtruje tento materiál z okolního vzduchu jemný prach.

Stanice tedy aktivně přispívají ke zlepšení okolního klimatu. Efekt probíhá postupně – a v průběhu času se nesnižuje. Jemný prach, který se usazuje na betonu, oplachuje z povrchu déšť. Zakladatelé Velocity přitom sází ještě na další inovaci od společnosti Pion: „Zejména jednotka pouzdra s vlastní klimatizací v oblasti nabíjecí techniky se stará o vysokou procesní bezpečnost“, vysvětluje Brinckmann, „neboť i při vyšších výkonech nabíjení je možné se obejít bez aktivních chladicích prvků, které by mohly vypadnout.“

Řídicí jednotka nabíjení podle IEC 61851 režim 3  

Řídicí jednotka nabíjení podle IEC 61851 režim 3

I pro společnost Pion dodává firma Phoenix Contact systémové vybavení pro nabíjecí techniku. „Při hledání výrobce s rozsáhlým know-how v elektromobilitě jsme se obrátili na společnost Phoenix Contact“, vzpomíná Edgar Klug, předseda představenstva společnosti Pion Technology AG. „Společnost Phoenix Contact nás podporuje v oblasti ovládání stejně jako v případě nabíjecích konektorů.“

Kromě připevnění e-biků speciálně vyvinutého pro společnost Velocity Aachen nabízí společnost z Hanau ve stejném designu i nabíjecí stanice režimu 3 pro elektromobily. Přitom se používá EVCC Basic, kompaktní ovládání režimu 3 od společnosti Phoenix Contact na základě normy IEC 61851. Ovládání je prostorově úsporně uloženo v patici nabíjecí stanice. V závislosti na provedení nabíjecí stanice – buď s nabíjecí zásuvkou infrastruktury (podle IEC 61851, případ připojení B) nebo s pevně připevněným kabelem (případ připojení C) – se používá řešení desky plošných spojů optimalizované speciálně pro tento případ použití. K integraci nabíjecích stanic do systémů zúčtování založených na cloudu využívá společnost Pion komunikační komponenty od společnosti Phoenix Contact.

Shrnutí

Přesné složení betonu Klug neprozradí, ale náklady na písek, cement a vodu jsou mnohem nižší než u srovnatelných konceptů pouzdra z kovu nebo plastu. Projektoví partneři Brinckmann a Klug jsou přesvědčení o úspěchu svého konceptu mobility a dosavadní zpětná vazba z trhu jim dává za pravdu. Přitom je rozhodující kombinace příslušných technologií. Nosný obchodní model, škálovatelná a financovatelná nabíjecí infrastruktura a ekologická vyváženost použitých materiálů tvoří zajímavou celkovou koncepci, která zvyšuje atraktivitu a přijetí elektromobility.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít