Společnost GP Joule staví vzorovou nabíjecí stanici v sídle firmy v Reußenköge

Přehled

Firemní nabíjecí stanice společnosti GP Joule  

Firemní nabíjecí stanice společnosti GP Joule

  • GP Joule se specializuje na obnovitelné zdroje energie – od plánování přes konstrukci zařízení až po řízení provozu.
  • To zahrnuje nabíjení velkých vozových parků elektromobilů obnovitelnými zdroji energie podle potřeby
  • Jako řešení byl s podporou společností North-Tec a Phoenix Contact úspěšně realizován systém řízení energie s připojením k OCPP backend.
  • Perspektivní a otevřený systém spojuje změny v dopravě a změny ve využívání energií a slouží jako vzor pro budoucí nabíjecí stanice.

Profil zákazníka

Společnost GP Joule se specializuje na inovativní využití obnovitelných zdrojů energie – jako partner společností, obcí a investorů ve všech oblastech obnovitelných zdrojů energie. Společnost GP Joule staví, prodává a provozuje na celém světě energetické parky s vysokou škálovatelností a instalovaným výkonem v řádech několika stovek megawattů.

Použití

Dr. Fabian Sösemann a Dipl.-Ing. (FH) Ralf Breckling  

Dr. Fabian Sösemann a Dipl.-Ing. (FH) Ralf Breckling

Změny v dopravě čelí mnoha výzvám – například nabíjení větších vozových parků bez masivního rozšíření stávajících síťových připojení. „Naše nabídka zahrnuje také individuální koncepce elektromobility a energetiky pro podnikatele, firmy a obce," vysvětluje Dr. Fabian Sösemann, vedoucí sekce zásobování energií a právní sekce společnosti GP Joule v Reußenköge. „Změny v dopravě zahájené elektromobilitou považujeme za hnací motor systému.“

Společnost provozuje vozový park 28 výhradně elektrických firemních vozidel – z nichž takřka dvě třetiny se nabíjejí v sídle společnosti v Reußenköge. Pro tento účel je k dispozici téměř 1,5 MWp solární energie a bioplynová stanice. „Velká výzva spočívá v napájení zátěže s maximálním využitím potenciálu obnovitelných zdrojů energie," uvedl pan Sösemann, „a minimálním využíváním konvenční sítě." Rovněž koncepce nabíjení firemního vozového parku elektromobilů by proto měla vzniknout s nízkou spotřebou zdrojů.

Řešení

Měřiče energie, RCM moduly a řídicí jednotky nabíjení v centrálním rozvaděči  

Měřiče energie, RCM moduly a řídicí jednotky nabíjení v centrálním rozvaděči

Řešením je systém master-slave s technologií nabíjení v centrálním rozvaděči. Odtud jsou řízeny aplikace a procesy. Komunikace vyžadovaná nabíjením podle IEC 61851 Režim nabíjení 3 je implementována do nabíjecích stanic s řídicími jednotkami nabíjení řady EV CC Advanced od společnosti Phoenix Contact.

Kalibrované měřiče spotřeby energie připojené přímo k řídicím jednotkám přes sériovou sběrnici poskytují informace o aktuálních hodnotách výkonu, které požaduje řízení zátěže. K propojení řídicích jednotek nabíjení a čteček karet RFID slouží síť založená na technologii Ethernet, která odešle data k dalšímu zpracování do centrální řídicí jednotky – řízení Axioline 1050 od společnosti Phoenix Contact, jehož programování probíhá ve vývojovém prostředí PC Worx podle normy IEC 61131.

Vizualizace řízení spotřeby na centrálním rozvaděči  

Řízení výkonu je zobrazeno na monitoru na centrálním rozvaděči

Společnost North-Tec Maschinenbau GmbH z Bredstedtu se jako odborník na řízení bioplynových stanic a automatizační techniky spolupodílela na vývoji řešení nabíjení. Procesy řízení jsou prováděny prostřednictvím nabíjecích karet s různou prioritou podle zamýšleného použití nabíjeného vozidla v závislosti na dostupných obnovitelných zdrojích energie. „Chceme neustále sledovat síť a přitom optimalizovat vlastní spotřebu energie,“ vysvětluje Ralf Breckling, jednatel společnosti North-Tec. „Parkoviště elektromobilů společnosti GP Joule se nachází na konci sítě provozovatele místní distribuční sítě – toto umístění je podobné podmínkám v řadě vícepodlažních garáží.“

I zde lze totiž očekávat nedostatek ekonomicky rozumného a dosažitelného nabíjecího výkonu při nárůstu potřeby nabíjení elektromobilů. „Naši koncepci nabíjení lze snadno aplikovat na takové situace," vysvětluje Sösemann a poukazuje na potřebu soustředěné správy dat v řídicí jednotce: „Spojením všech signálů do jednoho dispečinku nám umožní také jejich využití v obchodování bilančních okruhů.“

Koncepce master-slave má také další výhodu: soustředěním méně inteligentních součástí v jednom rozvaděči zajišťuje přehlednější a jednodušší údržbu zařízení.

Závěr

Pro firemní vozový park elektromobilů v sídle centrály společnosti GP Joule v Reußenköge byl vyvinut systém řízení energie včetně nabíjecí stanice na principu master-slave. Sösemann rekapituluje: „Jako experti na obnovitelné zdroje energie jsme udělali pokrok v rámci změn v dopravě.“ Nabíjecí technologie a hardwarová platforma pro zpracování algoritmů rozvodu energie pocházejí od společnosti Phoenix Contact. Ve spolupráci s vývojovým partnerem, společností North-Tec, byl vytvořen perspektivní a otevřený systém, který efektivně spojuje změny v dopravě se změnami ve využívání energií, a proto je vzorem pro budoucí nabíjecí stanice.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít