XJ Group Corporation

Rychlá výměna baterie díky konektorů od společnosti Phoenix Contact

a_0059048  

Inteligentní mobilita: Čína sází na elektrifikovanou místní osobní dopravu

XJ Group Corporation vyrábí a dodává systémy k výrobě, přenosu a odbytu energie. Podnik navíc nabízí měnič stejnosměrného proudu, ochranné vybavení i automatizační techniku a elektrické vybavení pro železniční dopravu, inteligentní elektroměry, systémy AMR a systémy pro automatizaci rozvodné sítě.

K zákazníkům patří energetické podniky v Číně, Turecku, Indonésii, Brazílii, Thajsku a Indii. Podnik byl založen v roce 1947 a sídlí v Xuchangu v Číně. Od roku 2011 společnost XJ Group Corporation vystupuje jako dceřiná společnost China Electric Technology Equipment Co., Ltd.

Aplikace

Elektricky poháněné autobusy  

Baterie autobusu jsou měněny zcela automaticky

V Říši středu je elektrická mobilita již každodenním jevem. I místní osobní doprava východočínského přístavního města Qingdau je postupně vybavována elektricky poháněnými autobusy ke snížení emisí výfukových plynů.

K udržení co nejkratších prostojů u autobusů při nabíjení jejich baterií se projektanti rozhodli pro koncepci výměnných baterií – battery swapping. V rámci této koncepce jsou u výměnné stanice, která je po obou stranách vybavena roboty, prázdné baterie automaticky vyměněny za nabité. Za sedm minut jsou bateriové jednotky kompletně vyměněné a autobus může zase pokračovat v jízdě. Pro bateriové jednotky vozového parku s elektrobusy hledala čínská XJ Group Corporation vhodný konektor.

Řešení

Konektory od společnosti Phoenix Contact  

Konektory od společnosti Phoenix Contact jsou odolné vůči vibracím a přenášejí až 400 A

Systémy k výměně baterií ze 100 procent předpokládají spolehlivé a robustní zásuvné systémy, protože každá minuta výpadku stojí peníze. Společnost Phoenix Contact speciálně pro trvale používaná elektrická užitková vozidla vyvinula zástrčkovou jednotku, která odpovídá těmto požadavkům.

Protože jsou baterie díky vícenásobnému nabíjení a vybíjení za den vystaveny extrémnímu stresu, musí nabíjení probíhat šetrně, ale plynule. Díky integrovanému datovému modulu může být vedle cíleného řízení a dohledu procesu nabíjení kontrolována i teplota, aby nedocházelo k možnému přehřátí.

Protože velké autobusy nemohou parkovat na milimetr přesně, jsou odchylky v poloze vozidel mimo jiné vyrovnány sebestředicími a pružinami tlumenými vodicími čepy při procesu zasouvání. Tyto během jízdy působí i jako tlumení vibrací a vytváří konektivitu zabezpečenou proti poruchám. Zásuvný systém je na základě svých rozměrů a vlastností materiálů dimenzován pro proudy do 400 A a napětí do 750 V.

Mezitím bylo do Číny dodáno více než 6 000 konektorových párů. Své baterie u výměnné stanice dvakrát až třikrát za den mění asi 40 autobusů. Tak bylo doposud celkem uskutečněno více než 100 000 výměn baterií. Konektory od společnosti Phoenix Contact dobře a bezporuchově splnily svou úlohu.

Shrnutí

Koncepce výměnných DC baterií od společnosti Phoenix Contact se výborně hodí pro užitková vozidla v městském a komunálním provozu, pro vysokozdvižné vozíky, transportní prostředky a přepravu osob. Systém přenáší proudy do 400 A i napětí do 750 V DC.

Díky vyrovnání tolerancí pro zásuvný proces a tlumení vibrací během jízdy zajišťuje zásuvný systém bezpečné kontakty i u vysokého mechanického namáhání – a to pro více než 10 000 cyklů zasouvání a vysouvání. Koncepce výměnných baterií má navíc integrovaný datový modul ke zjišťování stavu nabíjení a umožňuje provozovatelům kontrolovat veškeré nabíjecí procesy, aby byly vyloučeny prostoje kvůli chybným funkcím.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít