Bechtle: Garáž pro zaměstnance s nabíjecími stanicemi pro 50 elektromobilů

Přehled

Garáž pro elektromobily společnosti Bechtle  

V nové garáži společnosti Bechtle AG lze nabíjet 50 elektromobilů

  • Bechtle AG, největší firma pro vývoj systémových IT řešení v Německu, začlenila téma elektrifikace vozového parku do své strategie udržitelnosti.
  • Do nové garáže by mělo být integrováno 50 nabíjecích stanic, které budou napájeny fotovoltaickým zařízením na střeše.
  • Kvůli specifickým stavebním podmínkám vyřešila společnost RTB GmbH & Co. KG nabíjení pomocí technologie nabíjení a komponentů od společnosti Phoenix Contact.
  • Řešení nabíjení vozového parku v garáži podporuje rozšíření vozového parku elektromobilů ve společnosti Bechtle.

Profil zákazníka

Rainer Kury a Torsten Kocher ze společnosti Bechtle AG  

Rainer Kury (vlevo) a Torsten Kocher ze společnosti Bechtle AG

Také společnost Bechtle AG hodlá elektrifikovat svůj vozový park.

„Naším cílem je ve střednědobém horizontu zvýšit podíl elektrických a hybridních vozů u služebních vozidel na 10 procent,“ vysvětluje pan Rainer Kury z oddělení komunikace společnosti Bechtle. „Zájem o změnu neustále roste.“

Použití

V rámci výběrového řízení na novou garáž pro zaměstnance byla požadována možnost nabíjení pro 50 elektromobilů. Dalšími požadavky byla snadná rozšiřitelnost, transparentní vyúčtování a systém řízení využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Současné garáže z ocelového skeletu nejsou vyplněny nosnými stěnami a vertikální ocelové sloupy a příčné výztuhy se vyznačují otevřenou konstrukcí. Při použití stojanu na podlaze by byla nutná ochrana proti kolizi, která zabere cenný prostor a má za následek vznik dalších nákladů. Pro nástěnný box chybí nosná stěna. Pro montáž nabíjecích stanic tedy byly k dispozici pouze štíhlé ocelové sloupy.

Od nabíjecích stanic se očekává, že budou bezpečné, spolehlivé a budou esteticky zapadat do celkového architektonického obrazu. Na elektrických zařízeních v komerčním sektoru je nutno navíc pravidelně provádět revize a náklady na jejich provoz by se neměly lineárně zvyšovat s počtem nabíjecích stanic.

Řešení

Komponenty řízení i ochranné a spínací přístroje v centrálním rozvaděči  

Komponenty řízení i ochranné a spínací přístroje v centrálním rozvaděči

„Generálním dodavatelem stavby garáže byla stavební společnost Goldbeck z Bielefeldu,“ uvedl pan Rainer Kury. „Do parkovacího prostoru mělo být instalováno jen to nejnutnější.“ Samotná nabíjecí stanice tedy sestává pouze z nabíjecí zásuvky typu 2, čtečky RFID pro identifikaci uživatele a lokálních LED, které slouží jako ukazatel stavu. Ochranné a spínací přístroje, řízení nabíjení a elektroměry jsou umístěny v centrálním rozvaděči.

„Protože v samotné nabíjecí stanici nejsou instalovány žádné aktivní výkonové součásti, omezuje se údržba jednotlivých nabíjecích stanic na pouhou vizuální a funkční kontrolu,“ uvádí pan Torsten Kocher z oddělení správy majetku společnosti Bechtle AG v Neckarsulmu. Pokud se nenabíjí vozidlo, nevyskytuje se v samotné nabíjecí stanici napětí nad 12 V. Kontrola kritických ochranných a spínací přístrojů je prováděna v centrální technické místnosti.

U řízení nabíjení zvolil specialista na elektromobilitu RTB systém řízení nabíjení EV Charge Control Basic od společnosti Phoenix Contact - v kombinaci se systémem dohledu chybového stejnosměrného proudu EV-RCM. Tato kombinace zajišťuje vysokou dostupnost a eliminuje zbytečné servisní zásahy pomocí funkce automatického resetu po zbytkovém proudu, který způsobí vozidlo. Pomocí standardního rozhraní RS-485 s protokolem Modbus/RTU lze po úspěšné identifikaci aktivovat příslušné procesy nabíjení.

EV Charge Control Basic a elektroměry v rozvaděči  

Řízení nabíjení EV Charge Control Basic a elektroměry v rozvaděči jsou ovládány z PC.

Záznam aktuálního nabíjecího proudu a výkonu, i dosud nabité energie zajišťují elektroměry EEM-350, které také pocházejí od společnosti Phoenix Contact. Výhodou je přitom skutečnost, že tyto přístroje mají certifikaci MID. Elektroměry jsou proto vhodné pro transparentní vyúčtování nabíjení.

„K tomuto systému jsme také připojili systém navádění k parkovacímu stání, který například umožňuje sledování parkovacích míst a dynamickou navigaci uživatele na cestě garáží k nejbližšímu volnému parkovacímu stání,“ doplňuje pan Kocher. „Díky tomu je parkování ještě pohodlnější.“

Závěr

Solární moduly na střeše garáže ve společnosti Bechtle  

Solární moduly na střeše garáže vyrábějí energii pro nabíjení vozidel

Z kombinace příslušných klíčových kompetencí společností působících v oblasti techniky navádění k parkovacím místům, nabíjecí technologie a fakturačních procesů bylo možné realizovat řešení, které je zcela vhodné pro případ nabíjení vozového parku v garáži. Bylo přitom přihlédnuto ke všem stavebním a servisním aspektům.

Bylo také realizováno optimalizované využití obnovitelných zdrojů energie. „Naše zařízení funguje od prvopočátku bez problémů,“ rekapituluje pan Torsten Kocher. „Řešení od firmy RTB, které používáme s komponenty od společnosti Phoenix Contact, je vyzrálé natolik, že podporuje rozšíření našeho vozového parku elektromobilů.“

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít