Řešení nabíjení pro elektromobily nabízí spoustu funkcí v malém prostoru

Přehled

Nabíjecí konektor AC na automobilu typu 2  

Pomocí nabíjecího AC konektoru automobilu lze elektromobil nabíjet střídavým proudem

  • Elektromobilita pokračuje v růstovém kurzu a Nizozemsko se svou dobře rozvinutou infrastrukturou hraje roli průkopníka.
  • Nizozemské společnosti, jako je Allego a Van der Sijs, vyvíjejí inteligentní nabíjecí body se speciálními funkcemi správy energie.
  • Řídicí jednotka nabíjení EV Charge Control Advanced řídí a sleduje nabíjení elektromobilů v třífázové síti a komunikuje s centrální řídicí jednotkou.
  • Společnosti Allego a Van der Sijs se rozhodly pro řešení společnosti Phoenix Contact díky jejímu flexibilnímu nasazení a splnění příslušných průmyslových norem.

Profil zákazníka

Společnost Allego, založená v roce 2013 provozovatelem energetických sítí Alliander, vyvíjí na míru šitá řešení infrastruktury a nabíjení pro obce, společnosti a dopravní společnosti. Kromě Nizozemska působí společnost Allego také v Belgii a Německu, a to s cílem poskytnout každému uživateli levnou možnost nabíjení, která je kdykoli a kdekoli dostupná a snadno se obsluhuje.

Použití

Nabíjecí body speciálně navržené pro řízení energie  

Speciálně navržené nabíjecí body: kompaktní, ale se všemi funkcemi

Nizozemská společnost Van der Sijs Techniek & Automatisering BV vyvinula systém řízení energie, s jehož pomocí lze distribuovat elektrickou energii elektromobilům za účelem optimálního vyvážení nabídky a poptávky po energii a eliminace problémů v elektrické síti.

V dalším vývoji systému nabíjení mělo zásadní význam propojení s back office, jak to nabízí společnost Allego. Takové propojení předpokládá protokol Open Charge Point Protocol (OCPP), který slouží k autentifikaci elektromobilů na veřejných nabíjecích stanicích. Standard, který sleduje a řídí procesy nabíjení a předává příslušné uživatelské a fakturační údaje smluvnímu partnerovi, totiž není určen pro komunikaci pouze s jedním nabíjecím bodem. Aplikace pro nabíjení by měla být vybavena hlavně systémem řízení energie.

Společnost Allego se v rámci provedeného průzkumu ptala potenciálních zájemců o koupi elektromobilu mimo jiné, jak by nabíjecí stanice měla vypadat. Pro většinu respondentů bylo důležité, aby nabíjecí bod byl co nejmenší a nenápadný. Tuto zpětnou vazbu pak společnost Allego zohlednila a následně využila při vývoji systému Charging Plaza. Potřebné automatizační komponenty nabízí společnost Phoenix Contact.

Řešení

Kompaktní nabíjecí bod  

Řešení nabíjecího místa umožňuje velkou variabilitu možného použití

Nabíjecí body obsahují jen tu technologii, která je skutečně nezbytná. Sem patří nabíjecí zásuvka, zámek a čipy RFID/NFC, které autorizují a spustí proces nabíjení. Společnost Allego navrhla malé nabíjecí stanice zejména pro nabíjecí místa se stísněnými prostorovými poměry. Jako jedno-, dvoj- nebo čtyřbodovou variantu je lze nainstalovat na sloupek nebo na stěnu jako samostatný nabíjecí bod.

Významnou roli hraje v popsaném systému řídicí jednotka nabíjení EV Charge Control Advanced. Slouží k řízení a sledování nabíjení elektromobilů v třífázové elektrické síti v režimu 3 podle normy IEC 61851-1. Současně řídicí jednotka nabíjení EV Charge Control Advanced komunikuje prostřednictvím sběrnice Modbus přes TCP/IP s centrální řídicí jednotkou. Jedná se o Inline řadič ILC 370 ETH 2TX, který je napojen na back office přes protokol OCPP.

Řadič ILC 370 ETH 2TX byl mezitím nahrazen výkonnější řídicí jednotkou AxiControl AXC 3050. Namísto dosavadních max. 30 nabíjecích bodů může nyní AXC 3050 řídit až 100 nabíjecích bodů.

Společnost Van der Sijs uzavřela s firmou Allego smlouvu o úrovni služby (SLA). K tomuto účelu vyhrazený 3G router umožňuje navázání zabezpečeného VPN připojení založeného na protokolu IPsec. Prostřednictvím tohoto připojení se specialisté servisu Allego mohou přihlásit do centrální řídicí jednotky a řídicí jednotky nabíjení.

Rozvaděč se všemi důležitými součástmi  

Jednoduchá integrace do aplikace prostřednictvím rozhraní Ethernet

Společnosti Allego a Van der Sijs se rozhody pro komponenty a systémy od společnosti Phoenix Contact, protože je lze flexibilně používat a splňují důležité průmyslové normy.

„Dodávaná zařízení, která jsou připravená k nasazení, mohou komunikovat jak s elektromobily různých výrobců, tak se systémy vyšší úrovně,“ vysvětluje pan Henk Roest, specialista na automatizaci ze společnosti Van der Sijs. „Systém řízení energie, který jsme vyvinuli, je tedy schopen distribuovat dostupnou energii jednomu až téměř nekonečnému počtu elektromobilů“.

Závěr

Pan Patrick Langevoort, manažer inovací a produktů ze společnosti Allego, vidí u společně vyvinutého řešení nabíjení velký potenciál uplatnění na trhu: „Námi navržený nabíjecí bod umožňuje nabíjet požadovaný počet elektromobilů na místech, kde to dříve nebylo možné kvůli nedostatku místa.“

Podle společností Allego a Van der Sijs nyní spočívá další výzva v tom, dosáhnout s hotovým řešením potřebných úspor z rozsahu. Pan Langevoort k tomu uvedl: „Trh elektromobility je na úplném počátku. Ale přitom je nezbytné nabízet příslušné systémy nabíjení za ekonomických výhodných podmínek.“

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401
Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít