Od pouzdra elektroniky až po modul rozváděče pro AS-Interface

Přehled

Modul rozváděče AS-i KE5 od společnosti Pepperl+Fuchs  

Modul rozváděče AS-i KE5 pro plničky nápojů

  • V konstrukci zařízení – například pro nápojový průmysl – roste důležitost nákladově efektivních řešení s jednoduchou instalací.
  • Kompaktní moduly ve spodní úrovni pole s vysokým počtem bodů připojení jsou v tomto oboru stále ještě vzácné.
  • V úzké spolupráci se společností Phoenix Contact vyvinula společnost Pepperl+Fuchs modul rozváděče KE5, který tuto mezeru vyplňuje.
  • Na základě tohoto zákaznicky specifického projektu přinesla společnost Phoenix Contact na trh rodinu pouzder ME-IO.

Profil zákazníka

Komora elektromagnetické kompatibility od společnosti Pepperl+Fuchs v Mannheimu  

Komora elektromagnetické kompatibility od společnosti Pepperl+Fuchs v Mannheimu

V oboru elektrické ochrany před výbuchem a senzoriky platí společnost Pepperl+Fuchs u zákazníků po celém světě za pionýra a inovátora.

V hlavním sídle společnosti Pepperl+Fuchs v Mannheimu sídlí mimo jiné oddělení vývoje a marketingu, nacházejí se zde i laboratoře.

Požadavek

Dr.rer.nat. Konrad Kern (vlevo), produktový manažer, a Dipl.-Ing. Frank Ebert, vývojář, Pepperl+Fuchs  

Dr.rer.nat. Konrad Kern (vlevo) a Dipl.-Ing. Frank Ebert

Cesta od vývoje nového přístroje až po použití v praxi u koncového uživatele je často dlouhá. Proto není v žádném případě samozřejmostí, že detailní požadavky koncového uživatele na přístroje se uplatňují již u vývojářů komponentů.

„Se společností Phoenix Contact jako specialistou na pouzdra elektroniky a techniku připojení desek plošných spojů jsme mohli naše požadavky z konstrukce zařízení nápojového průmyslu rozmělnit přesně na komponenty“, vzpomíná Dr. Konrad Kern, produktový manažer pro oblast tovární automatizace ve společnosti Pepperl+Fuchs GmbH v Mannheimu.

„U vedoucích výrobců plniček hraje AS-Interface (AS-i, Actuator-Sensor-Interface) důležitou roli“, říká Kern. AS-i, vyvinutý jako standard pro komunikaci polní sběrnice k připojení aktorů a senzorů, nabízí dnes nejen optimální poměr ceny a výkonu, ale nachází díky své jednoduchosti a flexibilitě oblibu jako decentrální systém rozhraní.

Řešení

Pouzdro ME-IO a modul rozváděče KE5  

Pouzdro ME-IO slouží jako „obal“ pro modul rozváděče KE5

Jako vedoucímu poskytovateli řešení AS-i se společnosti Pepperl+Fuchs podařilo se sérií přístrojů KE5 vyvinout efektivní systém s kompaktním provedením. Na konstrukční šířce menší než 19 mm se nachází v čelní části 28 pohodlně přístupných bodů připojení. „Hustotu uspořádání jsme mohli oproti jiným řešením zvýšit o 50 procent“, vysvětluje Kern výhody.

AS-i i AUX-Interface jsme museli dosud nákladně prosmyčkovat přes koncové dutinky dvojvodičů. „Náš modul KE5 používá přemostěný konektor tak, že AS-i a AUX jsou prosmyčkovány přes čtyři dodatečné svěrací kroužky“, vysvětluje Dipl.-Ing. Frank Ebert, odpovědný vedoucí vývoje v projektu KE5, „a to za plného proudového zatížení 8 A“.

Pro galvanické oddělení spínacích výstupů byly vyvinuty i reléové moduly pro připojení cizích zařízení s různými potenciály. Navíc umožňují reléové moduly spínat 230 VAC s vysokým zatížením. „Moduly disponují novým designem desky plošných spojů, takže AS-i a AUX mohou být od sebe navzájem bezpečně odděleny“, říká Kern. „Tato funkční bezpečnost je důležitá pro umožnění použití modulů KE5 i v bezpečnostních aplikacích jako násobení výstupů“.

Tak lze realizovat obzvláště jednoduše a cenově dostupně koncept bezpečnosti strojů – například bezpečné odpojení prostřednictvím AUX s decentrálním násobením přes AUX výstupy modulu KE5. „Všechny signály senzoru zůstávají přes vstupy u modulu i nadále k dispozici“, vysvětluje Kern, „a i při odpojené pomocné energii získá koncový uživatel všechny relevantní informace o stavu zařízení“.

U rodiny pouzder ME-IO od společnosti Phoenix Contact lze – na konstrukční šířce pouhých 18,8 mm – realizovat až 54 zásuvných připojovacích pólů v čelní části. Systém pouzder byl koncipován podle stavebnicového principu – různé varianty délek u krytů a profily zástrček dovolují velké množství různých kombinací připojení.

Shrnutí

Uživatelsky přívětivá řešení vznikají na základě včasné a intenzívní spolupráce zúčastněných partnerů. V této spolupráci vystupuje společnost Phoenix Contact jako expert na pouzdra elektroniky a techniku připojení a společnost Pepperl+Fuchs jako inovátor AS-i.

Pro požadavky konstrukce zařízení bylo možné vytvořit inovativní modul rozváděče pro plničky nápojů. Obzvláště efektivní je na pouzdře inovativní technika připojení a pomocí pružinové zástrčky Push-in lze pohodlně propojit bez použití nástrojů. Kódovatelné zástrčky je možné rychle uvolnit za účelem výměny přístroje se snadnou údržbou pomocí blokovacího systému. Komunikace mezi moduly probíhá pomocí konektoru sběrnice na nosnou lištu.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Další informace

Referrer:

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít