Společnost MAN v rekordním čase vybudovala montážní závod u Krakova

Přehled

Poslední kontrola kvality na konci pásu  

Kontrola kvality u společnosti MAN

V roce 2007 byl otevřen nový montážní závod skupiny MAN Nutzfahrzeuge v polské Niepolomici u Krakova – zde se vyrábějí těžké nákladní automobily o hmotnosti nad 16 t. Společnost MAN v Niepolomici poprvé ze všech výrobních oblastí použila řídicí a síťovou techniku včetně V/V systému od společnosti Phoenix Contact.

Mezinárodní přední výrobce nákladních automobilů vybudoval v rekordním čase na pozemku o rozloze 142 ha jeden z nejmodernějších montážních závodů v areálu o velikosti cca 250 000 m², z toho 78 000 m² jsou zastřešené. Stavba byla zahájena na podzim roku 2005 a již uprostřed roku 2007 sjela první vozidla z pásů.

Závod byl koncipován tak, aby vyráběl v jedné směně a s 650 zaměstnanci 15 000 nákladních automobilů ročně. „Toto množství bylo překonáno již v roce 2009“, vysvětluje Dr. Carten Intra, vedoucí obchodní divize těžkých nákladních automobilů. Pro rychlou a bezproblémovou realizaci projektu této velikosti byl použit a dále rozvinut automatizační standard vyzkoušený v závodě v Mnichově.

Aplikace

Hlavní požadavky konceptu automatizace definoval před zahájením stavby polského závodu osmičlenný tým projektantů, vedený mnichovských plánovačem údržby MAN Peterem Gutjahrem a jeho zástupcem Alexandrem Röhrlem. Všechna důležitá data z výroby měla být přenášena pomocí sítě z bavorské centrály do jednotlivých výrobních stanovišť v Polsku.

Pro zajištění průchozí a rychlé komunikace mezi všemi úrovněmi firmy a také mezi provozovnami rozmístěnými po celém světě musí řešení automatizace vycházet z otevřeného standardu, který splňuje mezinárodní normy. Navíc měly být všechny části zařízení a komponenty jednoduše integrovatelné do podnikové sítě a flexibilně přizpůsobitelné při změně podmínek aplikace. Také byl požadován rozsáhlý koncept diagnostiky, který by umožňoval prostoje redukovat na minimum. Automatizační systém od společnosti Phoenix Contact splňuje tyto požadavky, protože vychází z konceptu „automatizace s podporou IT“.

Řešení

Komunikace prostřednictvím řídicí jednotky se svazkem EHB  

Ovládání ILC 350 ETH-IB reguluje komunikaci do svazku EHB

V rozsáhlém polském montážním závodě je nutné zpracovat více než 100 000 signálů, příkazů a proudů, aby zařízení mohla bezporuchově pracovat. Pro tento účel použila společnost MAN systémy V/V od společnosti Phoenix Contact v krytí IP20 a IP65/67. K montáži do rozváděče se používá systém Inline Modular.

Spolehlivá bezdrátová komunikace

Bluetooth se mimo jiné vyznačuje stabilním a spolehlivým přenosem dat, dokonce i při nepříznivých podmínkách okolí. Bezdrátový protokol lze snadno integrovat do komunikace Ethernet a lze tak paralelně provozovat velké množství lokálních sítí Bluetooth.

Vysoce komunikativní technologie ovládacího řízení

Tak, jako u elektrických visutých dopravníků, zkráceně EHB, se RFC 450 ETH-IB používá jako hlavní ovládání také u čtyř pracovních stanic. Obě stanice montážní přípravy jsou řízeny každá jedním ovládáním ILC 200 IB, které přenáší data systémem INTERBUS k decentrálním periferiím.

Z hlediska životního prostředí se v polském závodu MAN provádí lakování na bázi vodou ředitelných laků. Aby proces lakování probíhal bezpečně, jsou nezbytné nejkratší reakční doby ovládání. RFC 450 ETH-IB zde také reguluje tlak, zvedání, spouštění a přepravu podvozků a také dávkování barvy, přičemž subsystémy jsou připojeny pomocí INTERBUS.

Rozsáhlá diagnostika

Pomocí integrovaného softwarového nástroje Diag+ lze diagnostikovat všechny části zařízení v polském závodě MAN. Obsluha a údržba zařízení se nedozví pouze místo a příčinu poruchy, ale obdrží také pokyny k odstranění poruchy. Kromě zvýšení produktivity v důsledku minimalizace doby odstávek toto opatření slouží k naplnění vysokého standardu společnosti MAN.

Shrnutí

Společnost MAN se spoléhá na řešení automatizace od společnosti Phoenix Contact  

Společnost MAN se spoléhá na řešení automatizace od společnosti Phoenix Contact

Protože automatizační systém od společnosti Phoenix Contact vychází z konceptu „automatizace s podporou IT“, vyslovili se odpovědní zástupci skupiny MAN Nutzfahrzeuge jednohlasně pro toto řešení automatizace.

„Kromě vysoké produktivity jsme kladli také velký důraz na rychlé náběhy a flexibilní rozšiřitelnost zařízení,“ vysvětluje Peter Gutjahr, který je ve skupině MAN Nutzfahrzeuge odpovědný za plánování a údržbu. „Toho lze dosáhnout také pouze snadnou integrací jednotlivých částí zařízení a komponentů do výrobní sítě a také průchozím a rychlým přenosem dat všemi úrovněmi a provozovnami podniku.“

„Automatizační systém od společnosti Phoenix Contact disponuje všemi potřebnými a mezinárodně standardizovanými rozhraními, jako je INTERBUS, Ethernet TCP/IP, Bluetooth nebo OPC“, doplňuje jeho zástupce Alexander Röhrl. „V kombinaci s jednoduchým ovládáním a vysokou výkonností hardwaru a softwaru toto řešení přispělo k úsporám v inženýringu a umožnilo rychlé uvedení zařízení do provozu.“

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít