Modulární automatizace procesu

Rafinerie

Modulární automatizace zpracovatelských zařízení

Splnit všechny požadavky.

Sotva existuje výrobek, u něhož je načasování uvedení na trh důležitější, než vakcína. K danému dni, např. těsně před začátkem chřipkové sezony, musí být lék v dostatečném množství dostupný v časovém úseku jen několika týdnů. Úkolem je tedy rychle dodat komplexní chemický výrobek z laboratoře do výroby. Produkce musí být flexibilně přizpůsobitelná potřebě – a rychlejší než u konkurence.

Jaké jsou výzvy pro současná zařízení?

Modulární automatizace v#160;procesním průmyslu  

Modulární automatizace v procesním průmyslu

Dnes jsou zařízení ve velké části procesního průmyslu automatizována centrálně. Zvláště u takzvaných zařízení celosvětového významu je to nejúčinnější a nejvíce dostupný způsob výroby. Všechny akční členy a snímače jsou připojeny přímo k centrálnímu řídícímu systému. V jemné chemii a farmaceutických společnostech je situace odlišná: v závislosti na požadovaném konečném produktu se zařízení mění, aby mohly být vyráběny jiné receptury.

Zejména u aromatických nebo účinných látek, barev nebo enzymů musejí společnosti inovativně a především rychle splnit nové požadavky trhu, a proto pravidelně vznikají nové produkty, které musejí být včas k dispozici koncovým uživatelům. U každé nové receptury, která vyvolává potřebu změny potrubních rozvodů zařízení, musí být zařízení upraveno jak mechanicky, tak i softwarově. Pokud se přidá nové vybavení, např. separátory nebo filtrační moduly, jejichž samostatná funkčnost musí být integrována do celkového procesu, může tato úprava trvat i několik týdnů.

Řešení: Industrie 4.0 nebo doporučení NAMUR NE 148

Centrum analýzy procesů  

Centrum analýzy procesů

Pokud jde o optimalizaci času uvedení na trh prostřednictvím digitalizace strojů a řetězců vytváření hodnot, jedná se bezprostředně o téma Industrie 4.0, a lze tak doporučení NE 148 chápat jako případ aplikace Industrie 4.0:

Doporučení NAMUR NE 148 popisuje modulární systém, jehož moduly obsahují standardní popis čitelný pro inženýrský a řídicí systém vyšší třídy se všemi jeho funkcemi.
V příslušné bílé knize ZVEI (viz odkaz v pravém sloupci) popisují společnosti pro automatizaci možnou implementaci doporučení NE 148, tzv. modulární typ balíčku (zkráceně: MTP), který jako v případě tiskárny v kanceláři funguje jako ovladač pro celý modul. Definuje, o který modul se jedná, jaké služby modul poskytuje a jakým způsobem je ovládán na místě a na dálku.
Pokud je zařízení sestaveno s výbavou, která MTP má, a je-li zařízení vybaveno řídicím systémem, který tento MTP může interpretovat, pak se z týdenní integrace modulů stane jednoduchá parametrizace nové receptury.

Produkt tak může být na trhu v mnohem kratším čase, čímž lze plně využít konkurenčních výhod.

 

Z MTP mohou těžit i zařízení celosvětového významu

Přestože hlavní proces je zde centrálně automatizován, doplňkové procesy (dmychadla, kompresory, úprava vody apod.) jsou dávno poskytovány decentralizovaně automatizovanými balíčkovými jednotkami. Z hlediska integrace se zde dnes prokazuje podobná komplexnost. Popisováním funkcí a služeb v MTP lze využít všechny výhody modularity ve výrobě za účelem umožnění průběžného inženýrství.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Dornych 47
CZ-617 00 Brno
+420 542 213 401

Servis

Tato webová stránka používá soubory cookies , pokračováním v prohlížení stránek souhlasíte s naší cookie politikou. Více informací naleznete v našich zásadách o ochraně osobních údajů.

zavřít