PLC-RSP- 24DC/21-21
Relay module
PLC-INTERFACE, consisting of PLC-BSP.../21 basic terminal block with spring-cage connection and plug-in miniature relay with power contact, for mounting on NS 35/7,5 DIN rail, 2 changeover contacts, 24 V DC input voltage
Product details
| Product type | Relay Module |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Universal |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 3x 107 cycles |
| Insulation characteristics: Standards/regulations | |
| Insulation | Safe isolation: Control side / contact side |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Data management status | |
| Date of last data management | 12.09.2025 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.43 W |
| Standards/regulations | |
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Coil side | |
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range | 20.2 V DC ... 33.6 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Typical input current at UN | 18 mA |
| Typical response time | 8 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Freewheeling diode; Freewheeling diode | |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Switching | |
| Contact switching type | 2 changeover contacts |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC (The separating plate PLC-ATP should be installed for voltages larger than 250 V (L1, L2, L3) between identical terminal blocks in adjacent modules. Potential bridging is then carried out with FBST 8-PLC... or ...FBST 500...) |
| Minimum switching voltage | 5 V AC/DC (at 10 mA) |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Maximum inrush current | 15 A (300 ms) |
| Min. switching current | 10 mA (At 5 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 140 W (at 24 V DC) |
| 85 W (at 48 V DC) | |
| 60 W (at 60 V DC) | |
| 44 W (at 110 V DC) | |
| 60 W (at 220 V DC) | |
| 1500 VA (for 250 V AC) | |
| Switching capacity | 2 A (at 24 V, DC13) |
| 3 A (at 24 V, AC15) | |
| 3 A (at 120 V, AC15) | |
| 0.2 A (at 250 V, DC13) | |
| 3 A (at 250 V, AC15) | |
| Coil side | |
| Connection method | Spring-cage connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Contact side | |
| Stripping length | 8 mm |
| Width | 14 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | green (RAL 6021) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection (Relay) | RT III (Relay) |
| Degree of protection (Relay base) | IP20 (Relay base) |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Standards/regulations | |
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| IEC 60947-5-1 | |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly note | in rows with zero spacing |
| Mounting position | any |
| Item number | 2912507 |
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Sales key | DK622C |
| Product key | DK622C |
| GTIN | 4046356050913 |
| Weight per piece (including packing) | 63.06 g |
| Weight per piece (excluding packing) | 63.06 g |
| Customs tariff number | 85364100 |
| Country of origin | DE |
| EU RoHS | |
| Fulfills EU RoHS substance requirements | Yes |
| Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
| EU REACH SVHC | |
| REACH candidate substance (CAS No.) | Lead (CAS: 7439-92-1) |
Compatible products
Note: Applying some accessories below might limit this product.
FBST 500-PLC RD - Continuous plug-in bridge 2966786
FBST 500-PLC BU - Continuous plug-in bridge 2966692
FBST 500-PLC GY - Continuous plug-in bridge 2966838
FBST 6-PLC RD - Single plug-in bridge 2966236
FBST 6-PLC BU - Single plug-in bridge 2966812
FBST 6-PLC GY - Single plug-in bridge 2966825
NS 35/ 7,5 V2A UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801377
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - DIN rail perforated 0801733
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 0801762
NS 35/15 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201714
NS 35/15 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201895
NS 35/15-2,3 UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201798
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201756
NS 35/15 PERF 2000MM - DIN rail perforated 1201730
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801681